Üçgen İkaz Lambası
  1. Ana Sayfa
  2. Uncategorized

Üçgen İkaz Lambası

0

Üçgen ikaz lambası araçlarda çeşitli sorunları ifade eder. Üçgen biçimindeki bu lamba her zaman acil bir sorunu işaret etmediği gibi park freninin açık kalması tipi durumlarda da yanabilmektedir. Böyle bir senaryoda araç gösterge panelinde yanan ışık park freni uygulandığında sürücüyü uyarmak için kullanılır. Ayrıca fren hidroliği seviyesinin düşük olduğunu da gösterir.

Park Frenini İşaret Eden Üçgen İkaz Lambası Neden Yanar?

Park Frenini İşaret Eden Üçgen İkaz Lambası Neden Yanar?

Park frenleri normalde bir kol ile çalıştırılır. Pek çok kişinin düşündüğünün aksine, fren tamamen bırakılmadığında araç hareket edebilmektedir ancak bu durum, fren aksamında büyük bir aşınmaya neden olmaktadır. Bu nedenle sürüşe başlamadan önce el frenine dikkat etmek çok önemlidir. Bazı araçlarda üçgen biçimindeki ikaz lambasının yanı sıra ‘bip’ sesi de çıkar.

Akü Lambası Neden Yanar?

Üçgen Biçimindeki İkaz Lambası Hangi Sorunlara İşaret Eder?

Sadece el freni ile ilişkilendirilmesine rağmen, otomobilin ön panelindeki üçgen ikaz lambası, fren hidroliği seviyesinin düşük olduğunu da gösterebilir. Bu sıvı, pedala uygulanan basıncı fren balatalarına ve pabuçlarına aktarılmasında kullanılmaktadır. Böylece diskler ve kampanalarla birlikte hareket ederek aracın yavaşlatılması görevini yerine getirir. Araçta bir sızıntı olması durumunda, örneğin fren hidroliğinin minimum seviyenin altında olduğu durumlarda, paneldeki ikaz lambası yanacaktır.

Üçgen İkaz Lambası

Direksiyon Problemlerine İşaret Eden Üçgen İkaz Işığı

Aracın gösterge panelindeki ikaz lambası ünlem işaretli bir direksiyon simidi biçimindeyse, bu durum elektrikli veya hidrolik direksiyonda oluşan bir soruna işaret eder. Böyle bir hata alıyorsanız, sorunun kaynağını bulmak için en kısa zamanda bir servise başvurmanız tavsiye edilir. Bu tür akşamlardaki problemler sürüş güvenliğini doğrudan etkileyebilen türden problemlerdir. Araç gösterge paneli, aracınızda alışılmadık bir sorun olması durumunda uyarı yapan bir iletişim kanalıdır. Böylece sürüş esnasında, araçta meydana gelen problemler sürücünün dikkatini çekebilmektedir. Dolayısıyla bu tür uyarı ışıklarının hafife alınmaması ve güvenli sürüşe devam edebilmek amacıyla araştırma yapılması veya servise başvurulması tavsiye edilmektedir.

Elektriksel Arızalarda Üçgen İkaz Lambası Yanması

Eğer aracınızda elektriksel aksamda bir problem varsa panelde bu ikaz lambasını görmeniz muhtemeldir. Sinyal, arka stop farları veya sis farı gibi bölümlerde arıza yaşanıyor olması muhtemeldir.

Yorum Yap