1. Anasayfa
  2. Ariza Işıkları

Katalitik Konvertör Arıza Lambası Söndürme

Katalitik Konvertör Arıza Lambası Söndürme
Motor Arıza Lambası Sembolü
1

Katalitik konvertör arıza lambası söndürme nasıl yapılır sorusu, araçlarında bu problemle karşılaşan kişilerin sorduğu bir sorudur. Diğer panel ışıkları gibi bu arıza lambası da ciddi bir soruna işaret ediyor olabilmektedir. Genellikle enjeksiyon ışığı veya motor arıza lambası olarak da bilinen ve katalitik konvertör arızasını işaret eden lamba; elektronik enjeksiyon sistemi ile ilgili bir sorun olduğunu gösterir. Bu ışığın yanıp sönmesi veya sabit bir şekilde yanıyor olması, aracınızı en kısa zamanda servise götürmeniz gerektiğine işaret eder.

Katalitik Konvertör Arıza Lambası Neden Yanar?

Katalitik Konvertör Arıza Lambası Neden Yanar?

Lamba, standart dışı ve kalitesiz yakıt alımı sonrasında, aracın yakıtı tanımadığından ötürü yanar. Aracınız hala düzgün çalışıyor olsa dahi, sorunu çözmek için doğrudan servise gitmeniz önerilir. Bunun nedeni, ışık açıkken katalitik konvertörün hasar görebilmesidir ve ayrıca yakıt tüketiminde bir artış meydana gelecektir.

Bazı durumlarda bu arızayı işaret eden lamba su birikintilerinin üzerinden geçtikten sonra da yanabilmektedir. Araçlarda ne tür yakıt kullanıldığını algılayan O2 sensörünü bulunmaktadır. İlgili sensörün yağışlı hava koşullarından etkilenmesi, katalitik konvertör ikaz lambasının yanmasına sebebiyet verebilmektedir.

Arıza ateşleme bobininden kaynaklıysa, ağır bir sonuç oluşabilmektedir. Bu tür durumlarda genellikle aracınız çalışmayacaktır. Ayrıca, aşırı ısınma veya kablo arızalarında da yine katalitik konvertör arızası meydana gelebilir.

Düşük bir ihtimal olsa da aracınızda gösterge lamba arızası bulunuyor olabilir. Dolayısıyla bu durumda arızayı işaret eden lambanın yanıyor olmasının bir anlamı olmayacaktır. Bu nedenle de , aracı çalıştırmadan önce kontağı çevirirken test yapmanız önerilir. Böylece panelinizin herhangi bir sorun olmadan çalışıyor olduğunu bu şekilde test edebilmeniz mümkündür.

Katalitik Konvertör Arıza Lambası Söndürme

Konvertör Arızası Nasıl Giderilir?

Arızaya bağlı olarak, deponun boşaltılması ve tamamen temizlenmesi tavsiye edilir. Bu işlem zaman alır, genellikle iki saat süren bir işlemdir. Ancak sorunun nedeni ortadan kaldırıldığında arıza giderilecek ve lamba yanmayacaktır.

Araç tarafından sorun tespit edildiğinde, arıza düzeltilene kadar ışık sarı renkte yanıp söner. Serviste arızanın tespiti için aracın markasına ve modeline uygun bir cihaz kullanır. Bu cihaz, hata kodunu okur ve sorunun ne olduğuna kapsamlı bir yanıt verilmesini mümkün kılar.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir