1. Ana Sayfa
  2. Ariza Işıkları

Motor Arıza Lambası Yanıp Sönüyor

Motor Arıza Lambası Yanıp Sönüyor
+ -

Panelde yanan “motor arıza lambası”, alışılmışın dışında yanıp sönüyor ise enjektör memesi, bobin, bujiler ve hatta katalizördeki sorunları gösteriyor olabilir.

Aniden paneldeki motor arıza ışığı yanıp sönmeye başlar. O küçük motor arıza lambası yanıp sönmeye başladı ise merak edersiniz: elektronik enjeksiyonda bir sorun mu var? Motor bileşenleri içinde ne gibi bir aksaklık çıktı?  Ve neden bu motor arıza ışığı moral bozucu şekilde ortaya çıkmış olabilir?

Motor Arıza Lambası Neden Yanıp Sönüyor?

Elektronik enjeksiyon sistemi günümüzde karbüratörün yerini aldı. Ana işlevi ise, silindire giren hava ve yakıt miktarını kontrol etmektir.

Enjekte edilecek yakıtın hacmi, ister alkol, benzin, dizel veya CNG olsun, mevcut oksijen miktarına ve basınç, nem ve sıcaklık gibi diğer faktörlere bağlıdır. Elektronik enjeksiyon, bu değişkenleri ölçen ve bilgileri merkeze ileten sensörlerin yardımını kullanır.

Yorumlanan veriler, enjekte edilen hava ve yakıt miktarını her an ayarlar. Bu bahsettiğimiz sistemin bir aksaklık yada arızalanma meydana gelmesi durumunda “araç gösterge panelinde bulunan motor arıza lambası neden yanıp sönüyor? ” sorusunun cevabı ortaya çıkacaktır.

İncelemek İçin Tıklayın: Yağ Basıncı İkaz Işığı

Motor Arıza Lambası Yanmasının Ana Nedenleri

Bazı yaygın sorunlar, paneldeki motor arıza lambası ve ışığını aktif hale getirir. Bu durum bujiler, buji kabloları, bobinler ve enjektör memelerindeki kusurlar gibi motor güç sisteminin bileşenleri ile ilgilidir. Bunların haricinde motor aksamında ki bazı ufak sorunlar da motor lambası için yanıp sönme sebebi olabilir.

Egzoz sistemindeki katalizör veya lambda sondasında (egzoz gazlarını okumaktan sorumlu sensör) oluşabilecek sorunların da panelde motor ikaz ışığı yanmasına veya yanıp sönmesine neden olması da mümkündür.

Arabadaki diğer bir sorun, motor ışığının yanmasına neden olabilecek sensörlerle zayıf temastır. Başlıca teması ise motoru bilinçsizce yıkamaktır.

Motor Arıza Lambası Söndürme?

Genellikle, kusurun bir tarayıcıyla izlenmesini sağlamak için arabayı güvenilir bir bayiye veya tamirciye götürmeniz gerekir . Hata kodu ile besleme sistemindeki sorunun kaynağını belirlemek mümkündür.

Onarım yapıldıktan sonra, motor lambası kendi kendine sönmelidir.

Arabanızı sürüyorsunuz ve gösterge panelinde bir motor tasarımı olan bir uyarı ışığı (motor arıza lambası) fark ediyorsunuz. Bu uyarı, katalitik konvertörde veya motorda yanan gazlarda bir sorun olduğunu gösterir. Bu durumda, sorunu kontrol etmek için araç en yakın ve uygun atölyeye götürülmelidir.

Bununla birlikte, bu enjeksiyon ışığı araca yakıt doldurduktan hemen sonra yanarsa, bazen otomobili tamirhaneye götürmek gerekli değildir, çünkü uyarıyı tetikleyen şey saf yakıt olabilir. Çok fazla alkol içeren benzin bu duruma sebep olabilmektedir.

Bu durumda kaliteli yakıt satışı yapan bir istasyondan yakıt ikmali yapmayı deneyin. Birkaç kilometre devam ettikten sonra, eğer motor ışığının yanması yakıttan kaynaklanıyor ise lambda sensörü tankta ne olduğunu yeniden algılar ve motor arıza lambası söner.

İncelemek İçin tıklayın:Akü Lambası Neden Yanar?

Motor Arıza Lambası Kendiliğinden Söner mi?
Motor Arıza Lambası Kendiliğinden Söner mi?

Motor arıza lambası için kendiliğinden söner mi? sorusuna cevaben bir kaç şey söylememiz mümkün. Öncelikle kendiliğinden sönmesi durumu gösterge ile motor aksamı arasında meydana gelen zayıf ve geçici bağlantılardan kaynaklanıyorsa sönme ihtimali vardır.

Kalitesiz yakıtın oluşturduğu karışıklıktan meydana geliyorsa motorun yeni yakıtı yakmaya alışmasından sonra sönebilir. (Her halükarda kaliteli yakıt kullanmaya özen göstermelisiniz)

Motor Arıza Işığı Açıkken Sürüşe Devam Edebilir miyim?

Hemen çözülmesi gereken sorunların göstergeleri olan sıcaklık ışığı, yağ ışığı ve hatta pil ışığının aksine, motor ışığının yanması durumunda diğer parçalara zarar verme veya sorunu ağırlaştırma riski olmadan aracı bir atölyeye götürmek en doğru olanıdır.

Yorum Yap