Motor Arıza Lambası Yanıp Sönüyor
  1. Ana Sayfa
  2. Arıza Lambaları

Motor Arıza Lambası Yanıp Sönüyor

1

Motor arıza ışığı, günümüz araçları için bir tür emniyet valfidir. Günümüzde hemen hemen tüm motorlu araçlarda, motorun fonksiyonlarını kontrol eden yazılımların yer aldığı bir beyin sistemi bulunmaktadır. Enjeksiyonlu içten yanmalı motorların tamamında yer alan bu sistem için genel olarak “küçük bilgisayar” diyebiliriz.

Bu bilgisayar, hem motorun çalışmasından sorumlu olan hem de işler ters gittiğinde bizi uyaran motorun çok önemli bir parçası olarak öne çıkıyor.

Motorun içinde yer alan beyin sistemi, sensörler ile farklı noktaları kontrol eder. Bu sensörler, bilgisayar yazılımı tarafından programlandığı gibi, sistemin farklı noktalarını sürekli olarak izler. Bilgisayar en ufak bir düzensizlik ve sapma hissettiğinde beyne uyarı gönderir.

Otomobilin beyni de sürücüyü uyarmak için gösterge panelindeki çeşitli arıza lambalarını yakıyor. Birçok gösterge lambası genellikle tek bir arızayı bildirirken, motor arıza lambası çok daha fazla ve farklı tipte arızanın göstergesi olabilir. Bazı durumlarda bu lamba çok basit bir nedenle yanabileceği gibi bazı durumlarda da motor sisteminde ciddi bir problem olduğunun göstergesi olabilir. Bu nedenle gösterge ikaz ışıkları yandığında sürücüler tarafından ciddiye alınmalıdır.

Bazı modellerde, arıza ışığı sadece bir motor amblemi şeklinde görünebilir. Ancak bazı modellerde “Check” ışığı gibi motor amblemi olarak yanabilir.

Motor Arıza Işığı Neden Yanıyor?

Motor arıza lambasının yanması, aşağıdaki sistemlerden birinin veya birkaçının temel olarak sorunlu olduğu anlamına gelebilir;

  • LPG sistemindeki (Katalitik Konvertör, LPG Gaz Ayarı) ilgili arızalardan dolayı
  • Yakıt sistemi ile ilgili arızalar nedeniyle,
  • Ateşleme sistemi ile ilgili arızalar nedeniyle,
  • Hava emiş sistemi ile ilgili olduğundan,
  • Egzoz sistemi ile ilgili arızalardan dolayı.

Bazen çok basit ve masrafsız olan bu uyarılar bazen çok ciddi ve masraflı bir sorun olabiliyor.

Motor Işığı Yanıp Sönüyör. Neden?

Motor arıza lambası yanıp sönüyorsa motor çalışmasında ciddi bir problem vardır. Motor kontrol ünitesi (ECU) lamba yanıp söndüğünde motoru arıza konumuna alır. Arıza modu, ECU tarafından motorun hasar görmesini önlemek için kullanılan bir acil durum stratejisidir.

Motorun çalışmasını düzeltmeye çalışır, bunu yaparken ateşleme avansını ve enjeksiyonu değiştirebilir, motor devrini sınırlayabilir, motor gücünü sınırlayabilir, gaz talebini göz ardı edebilir. Bu nedenle en kısa zamanda servise gitmelisiniz ve yetkili servis OBD cihazına bağlanarak arıza tespiti yaptırmalasınız.

ÖNEMLİ: Motor arıza lambası aracınızın can güvenliğidir. Lambanın sürekli yanması ileride ortaya çıkacak çok ciddi sorunları anlayamamanıza neden olur. Aracınızı asla bu şekilde kullanmayın!

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Sorularınızı bu bölümden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir