1. Anasayfa
  2. Arıza Lambaları

Motor Arıza Lambası Yanıp Sönüyor! Neden? (ÇÖZÜMLÜ)

Bu içeriğimizde motor arıza lambası yanıp sönüyor, ne yapmalıyım sorusunu detaylıca cevapladık ve motor ışığının yanıp sönmesi ile ilgili dikkat etmeniz durumları açıkladık.

Motor Arıza Lambası Yanıp Sönüyor! Neden? (ÇÖZÜMLÜ)
Motor Arıza Lambası Sembolü
3

Bu içeriğimizde ”Motor arıza lambası yanıp sönüyor ne yapmalıyım” sorusunu detaylıca cevaplayacağız.  Motor arıza ışığı, günümüz araçları için bir tür emniyet valfidir. Günümüzde hemen hemen tüm motorlu araçlarda, motorun fonksiyonlarını kontrol eden yazılımların yer aldığı bir beyin sistemi bulunmaktadır. Enjeksiyonlu içten yanmalı motorların tamamında yer alan bu sistem için genel olarak “küçük bilgisayar” diyebiliriz.

Bu bilgisayar, hem motorun çalışmasından sorumlu olan hem de işler ters gittiğinde bizi uyaran motorun çok önemli bir parçası olarak öne çıkıyor.

Motorun içinde yer alan beyin sistemi, sensörler ile farklı noktaları kontrol eder. Bu sensörler, bilgisayar yazılımı tarafından programlandığı gibi, sistemin farklı noktalarını sürekli olarak izler. Bilgisayar en ufak bir düzensizlik ve sapma hissettiğinde beyne uyarı gönderir.

Otomobilin beyni de sürücüyü uyarmak için gösterge panelindeki çeşitli arıza lambalarını yakar. Birçok gösterge lambası genellikle tek bir arızayı bildirirken, motor arıza lambası çok daha fazla ve farklı tipte arızanın göstergesi olabilir. Bazı durumlarda bu lamba çok basit bir nedenle yanabileceği gibi bazı durumlarda da motor sisteminde ciddi bir problem olduğunun göstergesi olabilir. Bu nedenle araba arıza ışıkları yandığında sürücüler tarafından ciddiye alınmalıdır.

Bazı modellerde, arıza ışığı sadece bir motor amblemi şeklinde görünebilir. Ancak bazı modellerde “Check” ışığı gibi motor amblemi olarak yanabilir.

Motor Arıza Lambası Renklerinin Anlamları

Motor arıza lambası renkleri

Bazı otomobillerde sorunun ciddiyetine göre motor arıza lambası farklı renklerde görüntülenir. Ayrıca yanıp sönebilirler. Kesin tanımlar için aracınızın el kitabına bakın, ancak aşağıdakiler tipiktir:

1. Sarı yanan motor arıza lambası

Bu, bir motor sorununu belirten tavsiye niteliğinde bir uyarıdır. Çoğu durumda yolculuğunuza devam edebilirsiniz ancak mümkün olan en kısa sürede arabanızı servise göstermelisiniz.

Sarı yanan motor arıza ışığınız varsa aşağıdaki içeriğimize bakmanızı tavsiye ederim.

thumbnail
Önerilen Yazı
Motor Arıza Lambası Sarı Yanıyor! En Yaygın 10 Neden-ÇÖZÜMLÜ

2. Yanıp sönen motor arıza lambası (sarı)

Yanıp sönen bir motor kontrol ışığı muhtemelen motorda önemli bir arıza olduğunu gösterir. Bu nedenle araç sarsılabilir ve sert ses çıkarabilir. Sürüşe devam edilmesi aracınızın hasar görmesine neden olabilir. Motor arıza lambasının yanıp sönmesi durumlarında aracınızı emniyetli bir şekilde durdurup servis ile iletişime geçmek en iyi durumdur.

3. Kırmızı yanan motor arıza lambası

Bazı otomobillerde ciddi bir arıza durumunda yanan kırmızı bir kontrol motoru ışığı bulunur. Bunu görürseniz ciddi hasarı önlemek için güvenli bir şekilde aracınızı durdurmalısınız. Arabanızı sürmeyin! Servisinizle bağlantıya geçin ve servisin yönlendirmesi ile aracınızı servise çektirmelisiniz.

Motor Arıza Işığı Neden Yanıyor?

Motor arıza lambasının yanması, aşağıdaki sistemlerden birinin veya birkaçının temel olarak sorunlu olduğu anlamına gelebilir;

  • LPG sistemindeki (Katalitik Konvertör, LPG Gaz Ayarı) ilgili arızalardan dolayı
  • Yakıt sistemi ile ilgili arızalar nedeniyle,
  • Ateşleme sistemi ile ilgili arızalar nedeniyle,
  • Hava emiş sistemi ile ilgili olduğundan,
  • Egzoz sistemi ile ilgili arızalardan dolayı.

Bazen çok basit ve masrafsız olan bu uyarılar bazen çok ciddi ve masraflı bir sorun olabiliyor.

Motor Işığının Yanıp Sönmesi Neden Olur?

Motor arıza lambası yanıp sönüyorsa motor çalışmasında ciddi bir problem vardır. Motor kontrol ünitesi (ECU) lamba yanıp söndüğünde motoru arıza konumuna alır. Arıza modu, ECU tarafından motorun hasar görmesini önlemek için kullanılan bir acil durum stratejisidir.

Motorun çalışmasını düzeltmeye çalışır, bunu yaparken ateşleme avansını ve enjeksiyonu değiştirebilir, motor devrini sınırlayabilir, motor gücünü sınırlayabilir, gaz talebini göz ardı edebilir. Bu nedenle yukarıda detaylıca bahsettiğimiz üzere en kısa zamanda servise gitmelisiniz ve yetkili servis OBD cihazına bağlanarak arıza tespiti yaptırmalısınız.

ÖNEMLİ: Motor arıza lambası aracınızın can güvenliğidir. Lambanın sürekli yanması ileride ortaya çıkacak çok ciddi sorunları anlayamamanıza neden olur. Aracınızı asla bu şekilde kullanmayın!

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

  1. Sorularınızı bu bölümden iletebilirsiniz.

  2. Aracım 2017 Ford focus 1.6 LPG’li. Uzun yolda giderken bir anda Motor arıza lambası yanıp sönmeye başladı. Hemen sanayiye gittim. Usta cihaza bağladı, motorda herhangi bir sorun yok, bir müddet benzinde git ve yakıt aldığın yeri değiştir dedi. Söylediklerini yaptım ama hala devam ediyor. Düşük hızlarda yanmıyor, 60 ve üzeri hızlarda ara ara yanıp sönüyor. Tavsiyeniz nedir? Teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir