1. Anasayfa
  2. Ariza Işıkları

ESP İkaz Lambası

ESP İkaz Lambası
0

ESP İkaz Lambası nispeten yüksek bir hızda, keskin bir yön değişikliği manevrası yaptıysanız, gösterge panelinde yandığınız fark edeceğiniz bir uyarı ışığıdır. Bu ikaz lambasının yanıp sönmesi veya sabit bir şekilde yanması mümkündür. ESP uyarı lambasının yanması her zaman araçta bir sorun olduğu anlamına gelmeyecektir.

ESP İkaz Lambası
ESP İkaz Lambası

Aşırı sürüş koşullarının geçerli olduğu durumlarda bu ışık yanarken, bir aracın çeşitli aksamlarında bir hata meydana geldiğinde de yanabilir. Böyle durumlarda, normalde sabit olarak yanan veya aralıklı olarak yanıp, sönmektedir. Bu nedenle de doğrulaması gereken ilk şey, ESP’yi aktif hale getiren ESP anahtarına yanlışlıkla basmadığınızdır. Böyle bir ihtimal oluşmuşsa, ilgili butona tekrar basarak ESP ikaz lambasını kapatmanız ve sürüşe devam etmeniz mümkündür.

ESP İkaz Lambası Hangi Durumlarda Yanar?

Ancak sürekli yanan veya yanıp sönen ikaz lambası bir sorunu işaret ediyor olabilir. ESP ikaz lambası yanmaktayken işaret ettiği sorunlar aşağıdaki gibidir:

Fren Lambası Şalteri: Bu durum ESP ikaz lambası yanmasına neden olabilir. Ancak kolayca çözülebilecek bir sorundur ve maliyet olarak düşüktür.

ABS Tekerlek Hız Sensörü: Büyük olasılıkla kirli veya hasarlı kablolar ve konektörler ile yıllar içinde oluşan ve araçlarda nispeten yaygın bir durumdur.

ESP İkaz Lambası Hangi Durumlarda Yanar?

ESP İkaz Lambası Hangi Durumlarda Yanar?

ABS Modülü: Bir modül arızası ESP uyarı ışığının yanmasına neden olabilir. Ancak bu tür sorunlar maliyet olarak yüksektir.

Hatalı Çekiş Kontrol Modülü: Çekiş kontrol modülü, tekerlek frenlerinin ne zaman uygulanacağını belirler. Çekiş kaybını önlemek için sürekli olarak onları izleyerek hız sensörlerine bağlanır. Burada bir arıza oluşması durumunda ESP ikaz ışığı yanar.

Düşük Akü Voltajı: Akü seviyesi optimum noktada olmadığında, bazı elektrik arızalarına neden olabilir. Çözüm, akü dolumu veya değişimidir. Değişimden sonra ışık yanmaya devam ederse, birkaç dakika aracı sürmek ve küçük bir tur atmak yeterli olacaktır. Böylece sistem test gerçekleştirdikten sonra kendini sıfırlayacaktır.

Direksiyon Açısı Sensörü: Bu durumlarda yeni bir kalibrasyon gerekli olabilmektedir. Büyük olasılıkla hem ESP hem de ABS uyarı ışığı aynı anda yanacaktır.

Farklı Boyutta Lastik: Ön lastiklerin çapı arkadakinden farklıysa, ESP’nin arızalanmasına neden olabilir, yine aynı şekilde stepne diğer lastiklerden daha küçük olduğunda da ikaz lambası yanabilir.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir