1. Anasayfa
  2. Uncategorized

Dizel Partikül Filtresi İkaz Lambası

Dizel Partikül Filtresi İkaz Lambası
0

Dizel partikül filtresi ikaz lambası ne anlama gelir? Egzoz emisyonlarıyla mücadele etmek için modern dizel motorlar bir egzoz partikül filtresi ile donatılmıştır. Bu filtre, dizel egzozundan gelebilecek daha büyük partikülleri yakalamak için tasarlanmıştır. Tüm filtreler gibi, bu dizel partikül filtresi de tıkanır ve sonunda hava akışını kısıtlar ve aracınızın performansını düşürür. Sonuç olarak, otomobil üreticileri, partikülleri yakmak ve kül haline getirmek için egzoz sıcaklığını artırarak filtreyi “yenilemek” için bazı yollar bulmuşlardır.

Aracınızı yüksek hızlarda sürerken egzoz sıcaklığı partikül yakmaya yetecek kadar sıcaktır. Buna pasif yenilenme denir. Araç sık sık yüksek hızlara ulaşmazsa, motor daha düşük hızlarda sıcaklığı yükseltmek ve aynı sonucu elde etmek için fazladan yakıt yakabilir. Buna aktif rejenerasyon denir. Araçlar, filtreyi mümkün olduğu kadar uzun süre korumak için her iki rejenerasyon yönteminin bir kombinasyonunu kullanır.

Dizel Partikül Filtresi İkaz Lambası Yanması Ne Anlama Geliyor?

Dizel Partikül Filtresi İkaz Lambası Yanması Ne Anlama Geliyor?

Sürüş esnasında aracın sistemi, yenilenmenin ne zaman gerekli olduğunu belirlemek için filtrenin içindeki partikül seviyesini sürekli olarak izler. Partikül seviyesi, genellikle % 45 civarında belirli bir limite ulaştığında, motor aktif olarak seviyeleri düşürmeye çalışacaktır. Motor kısa bir yolculuk nedeniyle partikül yakamazsa, sistem, partikül seviyesinin arttığı konusunda sürücüyü uyarmak için filtre ikaz lambasını yakacaktır. Lambayı ilk gördüğünüzde normal sürüşe devam edebilirsiniz, ancak fırsatınız olduğunda yola çıkın ve 40 KM hızda yaklaşık 10 dakika sürün. Bu, motorun sıcaklığını, filtreyi yeniden oluşturmak için yeterince yüksek seviyelere getirecektir ve böylece ikaz lambası sönecektir.

Dizel Partikül Filtresi İkaz Lambası Yanarken Sürüşe Devam Edilmeli Mi?

Dizel Partikül Filtresi İkaz Lambası Yanarken Sürüşe Devam Edilmeli Mi?

Bu ikaz lambası yandığında, arabanızı normal şekilde sürmeye devam edebilir ve sürüş esnasında aktif rejenerasyon yöntemini deneyebilirsiniz. Bu durum, rejenerasyonun gerçekleşmesini başka bir sorun engellemediği sürece lambayı söndürecektir. Eğer ikaz lambası sönmezse, sorunun nedeninin araştırılması için aracı yetkili bir servise götürmeniz gerekebilir.

Dizel partikül filtresi ikaz lambası yanarken çok uzun süre beklemek, problem çözülene kadar aracı sürmemeniz gerektiğinde motoru sarkık modda çalıştıracaktır. Düşük hızlarda sürmek güvenli olmadığı gibi, filtrenin tamamen değiştirilmesi gerekene kadar partikül birikmeye de devam edecektir.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir