1. Anasayfa
  2. Ariza Işıkları

Honda Civic Motor Arıza Lambası

Honda Civic Motor Arıza Lambası
0

Honda Civic motor arıza lambası ne anlama geliyor? Bu arıza lambası; katalizör, buji veya bobin sorunlarını işaret ediyor olabilir. Arıza lambasının görülme nedeni motorda arızalı çalışmaya başlayan bazı normal dışı durumların olmasıdır.

Motora enjekte edilecek yakıtın hacmi; alkol, benzin veya dizel araçlarda mevcut oksijen miktarına ve basınç, nem ile sıcaklık gibi diğer faktörlere bağlıdır. Elektronik enjeksiyon, bu değişkenleri ölçen ve bilgileri merkeze ileten sensörlerin yardımını kullanır. Enjekte edilen hava ve yakıt miktarını ayarlayan bu sistemin arızalanması, panelde enjeksiyon ışığının(motor arıza lambasının) yanmasına neden olur. Enjeksiyon ışığı yanıyorsa veya yanıp sönüyorsa, motorda bir sorun olduğunu gösterir. Elektronik enjeksiyon ışığı araç rölantideyken veya sürüş esnasında yanar.

Honda Civic Motor Arıza Lambası

Honda Civic Gösterge Panelinde Motor Arıza Lambası Görülme Nedenleri

Motor arıza lambası çeşitli nedenlerden dolayı görülür. Bujiler, buji kabloları, bobinler ve enjektör memelerindeki kusurlar gibi motor besleme sisteminin bileşenlerinde oluşan bir soruna işaret eder. Aynı sorunlar enjeksiyon ışığının yanıp sönmesine de neden olabilir. Egzoz sistemindeki katalizörde görülen sorunlar da panelde motor arıza lambasının yanmasına veya yanıp sönmesine neden olması da mümkündür.

Ayrıca, aracın motoru yıkanmışsa, bu durum sensörlerin temasının zayıflamasına neden olur. Bu durumda yine arıza lambası yanacaktır.

Honda Civic Motor Arıza Lambası Nasıl Kapatılır?

Honda Civic Motor Arıza Lambası Nasıl Kapatılır?

Genellikle, arızanın bir tarayıcıyla izlenmesini sağlamak için aracı güvenilir bir bayiye veya tamirciye götürmeniz gerekir. Hata kodu okuması ile besleme sistemindeki sorunun kaynağını belirlemek mümkündür. Gerekli onarım yapıldıktan sonra, motor arıza lambası sönecektir. Ancak bu lamba, araca yakıt doldurduktan hemen sonra yanarsa, bu durumda endişe etmenize gerek yoktur. Çünkü bu uyarının nedeni arıza değil, saf yakıttır. Çok fazla alkol içeren benzin veya çok fazla su içeren yakıtın tanınmaması böyle bir sonucu oluşturabilir. 1-2 km’lik sürüşten sonra arıza ışığı sönecektir.

Motor Arıza Lambası Yanarken Sürüşe Devam Edilebilir Mi?

Araçlardaki diğer gösterge lambası sorunlarına kıyasla, motor arıza lambası sürücünün, araçtaki diğer parçalara zarar verme veya sorunu ağırlaştırma riski olmadan aracı bir servise götürmesine imkan tanır.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir