1. Anasayfa
  2. Ariza Işıkları

Arabada Ünlem İşareti: Üçgen içinde Ünlem İşareti Nedir?

Aracınızın gösterge panelinde üçgen içinde ünlem işareti bulunan ikaz lambası mı yandı?

Arabada Ünlem İşareti: Üçgen içinde Ünlem İşareti Nedir?
13

Bu içeriğimde sizlere araçların gösterge panelinde bulunan “arabada ünlem işareti” (üçgen içinde ünlem işareti) hakkında detaylı bilgi vermek istiyorum.

Arabada ünlem işareti, aynı zamanda genel uyarı lambası veya servis lambası olarak da bilinir. Arabanızın gösterge panelinde bu ışık yandıysa, bu genellikle acil bir durum olmadığını, ancak arabanızda düzeltilmesi gereken bir sorun olduğunu gösterir.

Üçgen içinde ünlem işareti bulunan bu ikaz lambası 3 renkte yanabilir. Sarı ve turuncu yandığında dikkat edilmesi gereken iyi huylu bir mesaj gibi görebilir. Kırmızı yandıysa eğer kritik, acil durum ikazı olarak düşünebilirsiniz.

Ünlem işaretli üçgen tek başına bir anlam ifade etmez. Bu ikaz lambası ile eş zamanlı olarak başka bir ikaz lambası yanar. Aracınızda üçgen içinde ünlem işareti olan uyarı lambası yandığında diğer lambanın ne durumda olduğu gözlenir ve ona göre işlem yapılır.

Her şeyden önce, bu işaret birçok farklı durumda ortaya çıkabilir. Örneğin Volkswagen grubundaki bir araçta silecek suyu bittiğinde silecek sıvınızın bittiğine dair uyarı lambası yanacak ve ardından sarı üçgen işareti içerisinde ünlem işareti yanacaktır. Silecek suyunuzu doldurduğunuzda bu 2 ikaz lambası kendiliğinden sönecektir.

Üçgen içinde ünlem işareti olan bu ikaz ışığı, aracınızla ani fren yaptığınızda, patinaj yaptığınızda, aracın kapılarından biri açık bırakıldığında, el frenini çekmeyi unuttuğunuzda, aracın far lambaları veya aracınızın hidrolik yağının eksik olduğu durumlarda da yanabilir.

Ancak, sarı ve turuncu olan bu işaretin genellikle kritik bir arızanın göstergesi olmadığına dikkat edilmelidir. Genel arıza bildirim sinyali olarak bilinir. Yine de bir önlem olarak bir servise gitmeyi düşünebilirsiniz.

Arabada Üçgen İçinde Ünlem İşareti Hangi Durumlarda Yanar?

Yukarıda da belirttiğim gibi sarı üçgen içindeki ünlem işareti tek başına bir anlam ifade etmiyor. Bu ikaz lambası ile eş zamanlı olarak başka bir ikaz lambası yanar.

Genellikle sarı/turuncu ünlem işareti ile yanan lambalar aşağıdaki gibidir.

  • Düşük ön cam yıkama sıvısı
  • Lastik Basıncı İzleme Sistemi (TPMS)
  • Araç servis hatırlatıcısı
  • Dış aydınlatma arızası
  • Akıllı Seyir Kontrolü arızası
  • LED far arızası
  • Uzun Far Yardımı (HBA) arızası

Ayrıca aşağıdaki önemli uyarı lambaları ile birlikte de yanabilir.

1. Motor Arıza Lambası

Motor Arıza Lambası

Bu ikaz lambası yandığında motorun çalışmasını engelleyen bir durum olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bazen sensörler kirli olduğu için bile bu uyarı lambasının yanmasına neden olabilir. Ancak sürekli açıksa, durum orta derecede kritiktir. Yanıp sönen bir uyarı varsa, bu yüksek dereceli ve kritik bir durumdur!

Detaylı bilgi için aşağıdaki içeriğimize bakmanızı tavsiye ederim.

Aşağıdaki içeriğimize kesin göz atın!

thumbnail
Önerilen Yazı
Motor Arıza Lambası Sarı Yanıyor! En Yaygın 10 Neden-ÇÖZÜMLÜ

2. Dizel Partikül Filtresi İkaz Lambası

Dizel Partikül Filtresi İkaz Lambası

Dizel araçlarda en sık karşılaşılan sorunlardan biri de partikül filtresi sorunudur. Özellikle aracınızı şehir içinde çok kullanıyorsanız partikül filtreniz sıklıkla tıkanabilir. Bu ışığın yandığını görürseniz trafikten uzak bir yolda 70 km hızla bu şekilde 20 dakika seyahat edin.

Bu şekilde oluşacak ısı sayesinde dizel araçlarda partikül filtresinde oluşan kurum yanacak ve filtreniz bu şekilde temizlenecektir. Ancak bunu yaptıysanız ve sorun hala devam ediyorsa o zaman aracınızı servise götürmeniz gerekecektir.

3. EPC (Electronic Power Control)

Aracınızda bu sembolün yandığını görüyorsanız gaz sisteminde bir problem var demektir. Örneğin gaz pedalı, gaz kelebeği gövdesi, çekiş kontrolü veya hız sabitleyici gibi ekipmanlarda bir sorun olabilir.

4. ESP (Electronic Stability Program)

ESP sistemi, yağmur yağdığında veya zemin kaygan olduğunda devreye girer ve sürücüyü güvende tutmak içinçalışır. Bu sistemin çalışma mantığı tekerlekler üzerinde bulunan sensörler vasıtasıyla dönüş hızlarını takip eder. Kendi aralarındaki uyumsuzluk algıladığında yada araç patinaj yaptığında bu ikaz lambasını yakabilir.

5. Lastik basınç İkaz Işığı

Araç lastiklerindeki basınç, aracınızdaki sistem üzerinden izlenir. Bu lamba, bir veya daha fazla lastiğin basıncı gerekli değerlerin altına düştüğünde yanar. Lastiğinize uygulayacağınız havanın normal değerlerine bastığınızda gösterge tablosundaki uyarı ikonu sönecektir. Bazı marka araçlarda yol bilgisayarından manuel olarak kapatmanız gerekebilir. Sönmezse aracınızın sisteminde bir arıza olduğunu gösterir ve servise götürmeniz gerekebilir.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (13)

  1. çok faydalı bir derleme olmuş.tşk.ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir