1. Anasayfa
  2. Lastik

Lastik İkaz Işığı Nasıl Söner?

Lastik İkaz Işığı Nasıl Söner?
0

“Lastik ikaz ışığı nasıl söner?” sorusu araç gösterge panelinde lastik ikaz lambası aktif hale gelen araç sahiplerinin sorduğu bir sorudur. Birçok otomobilde lastik basıncı izleme sistemi özelliği yer alır. Farklı marka araçlardaki sistemler lastik basıncını farklı şekilde denetleyebilir, ancak hepsi aynı amaca hizmet eder. Sistem, doğru şekilde şişirildiklerinden emin olmak için sürüş sırasında lastiklerinizi sürekli olarak izler. Bu sistem olmadan, bir sürücü lastiğinin çok geç olana kadar hava kaybettiğini asla fark etmeyebilir. Dolayısıyla lastik ikaz ışığı ile, lastiklerinizden birinin havasının ne zaman bitmeye başladığını bilecek ve olumsuz bir durum oluşmadan önce gerekli müdahaleyi yapabileceksiniz.

Lastik İkaz Işığı Hangi Durumda Yanar?

Lastik İkaz Işığı Nasıl Söner?

Motoru ilk kez çalıştırdığınızda, sistem kontrolü esnasında lastik ikaz ışığı birkaç saniye yanmalıdır. Araç başladıktan sonra bu ışık sönmelidir. Aksi takdirde bu durum, lastiklerinizden birinin basıncının düşük olduğu anlamına gelecektir.

Aracınızı yakın konumdaki bir benzin istasyonuna götürerek tekerleklerdeki lastik basınçlarını kontrol etmeniz gereklidir. Bazı sistemler hassastır ve bazı lastik basınçları arasındaki farkı söyleyebilir. Lastikleriniz için doğru basınç değerine, lastikleri satın aldığınız markanın internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak sürücü kapısı panelindeki etiket üzerinde de bu değerler yer alır. Lastikler tekrar doğru basınç seviyesine ulaştığında lastik ikaz ışığı, sürüşe devam etmenin ardından kısa bir süre yanar ve daha sonra söner.

Lastik İkaz Işığı Nasıl Söner?

Lastik İkaz Işığı Nasıl Söner?

Ancak ışık yanmaya devam ederse, sistemde düzeltilmesi gereken bir sorun vardır. Bazı lastik basıncı sensörleri pillerle çalışır ve şarjları biterse, aracın bilgisayar sistemiyle iletişim kurmazlar ve ışık yanar. Sürüş sırasında ışık yanarsa, en kısa sürede aracı park etmeli ve tüm lastiklerinizi incelemelisiniz. Mümkünse tüm lastik basınçlarını bir ölçü aletiyle kontrol etmeniz ve tüm lastikleri şişirmeniz gerekir. Aşırı veya düşük şişirilmiş bir lastik, düzensiz bir şekilde aşınır ve normalden daha erken değiştirilmesi gerekir. Işığı görmezden gelmemeniz tavsiye edilmektedir.  Bu gibi durumlarda lastik tamamen aşınana kadar hava kaybetmeye devam edebilir. Lastik basınçları sürüş güvenliği açısından önemli bir konudur ve hassas yaklaşılması tavsiye edilir.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir