1. Ana Sayfa
  2. Uncategorized

Sarı Yağ İkaz Lambası

Sarı Yağ İkaz Lambası
+ -

Sarı yağ ikaz lambası araç gösterge panelinde yer alan uyarı ışıklarından bir tanesidir. Arabanızın kontrol paneli, aracın sistemlerinin eksiksiz çalışmakta olduğunu sürekli olarak ölçümler. Bu nedenle onu görmezden gelmek, otomobilinize çok ciddi hasarlar verebilir. Bu ikaz lambası, genellikle motorun yağlama zorlukları yaşadığı anlamına gelir. Yağlama olmadan çalışan bir araç motoru birkaç metreden fazla dayanamayacaktır.

Kırmızı Yağ İkaz Lambası

Ayrıca, aracınızın modeline bağlı olarak bu ışık aşağıdaki renklerde de görülebilir.

Kırmızı Renk: Derhal kontrol edilmesi gereken ciddi sorunları gösterir. Uyarı ışığı bu renkte yanarsa, hemen aracı kapatmalı ve bir çekici çağırmalısınız. Israr etmek motorun kaybına dahi yol açabilir.

Sarı Renk: Genellikle uyarı ışıklarıdır. Bu, araçla ilgili bir şeylerin doğru olmadığı ve en kısa sürede tamirciye götürmeniz gerektiği anlamına gelir.

Yeşil veya mavi ışıklar: Yalnızca bilgilendirici ışıklardır, belirli sorunları bildirmezler.

Sarı Yağ İkaz Lambası Neden Yanar?

Motorun çalışması için yağlanması şarttır. Yağ, her motor bileşeninin duvarlarına yapışmasını sağlayan ve itici performansı için olumsuz olan metal-metal teması önleyen kimyasal özelliklere sahiptir. Yağsız bir motor birkaç metreden fazla çalışmaz. Yağ ışığı yandığında, yağlayıcı eksikliği olduğunu gösterir. Böyle bir durumda, yağ eklenerek sorun çözülebilir. Ancak bu durum, uyarı ışığının işaret ettiği tek sorun olmayabilir.

Sarı Yağ İkaz Lambası

Işık, motorda yağlama sorunları olduğu konusunda sizi uyarır. Bu, yağın ulaşması gereken parçalara ulaşmadığı ve sonuç olarak metalden metale temas olabileceği anlamına gelir. Ana sorunlardan biri motorda çamur oluşumudur. Yağın doğru frekansta değiştirilmemesi ve birikmesi, yağlama parçalarını sorun yaratacak kadar tıkadığında ortaya çıkar. Bir diğer konu da yağı depolayan kısım olan karterin durumudur. Örneğin bir engele çarpmak, parçayı ezebilir ve bu da yağın kanallardan geçişini zorlaştırabilir.

Yağlama eksikliği, yağ pompasındaki, yağı karterden çekip motora götüren ekipmandaki bir arızadan da kaynaklanabilir. Diğer bir yaygın faktör, yağın geçişini engelleyen, uygun olmayan bir yağ filtresinin kullanılmasıdır.

Bu nedenle, arabanızın yağ ışığı göz ardı edilmemelidir, çünkü ihmali durumunda ciddi sorunlar yaşanacağı anlamına gelir. Dolayısıyla böyle bir uyarı ışığı ile karşılaşıldığında, mutlaka önem verilmesi tavsiye edilir.

Yorum Yap