1. Anasayfa
  2. Honda

Honda Civic Arıza Lambası Söndürme

Honda Civic Arıza Lambası Söndürme
0

Honda Civic arıza lambası söndürme için ilk olarak hangi arıza ışığının yandığını bilmeniz gereklidir. Aracınızın gösterge panelinde görünebilecek onlarca farklı uyarı lambası olduğundan, bu sinyal birçok çeşitli arızayı işaret ediyor olabilir. Bununla birlikte, bazıları hızla çözülmesi gereken ciddi sorunlara işaret ettiğinden, bu sembollerin anlamı ve renkleri hakkında temel bir fikre sahip olmak önemlidir.

Honda Civic Arıza Lambası Söndürme – Arıza Lambaları ve Anlamları

Honda Civic Arıza Lambası Söndürme

Gösterge panelinizdeki ışıkların rengi, arızanın önemini belirtir. Sarı renkli uyarı lambaları servise gösterilmesi gereken ancak aciliyeti bulunmayan sorunları işaret ederken, kırmızı renkli uyarılar, şanzıman veya fren sistemi gibi aracın sürüşü ve trafik güvenliği açısından hayati öneme sahip aksamlarda oluşan arızaları bildirir. Görülen her arıza lambası farklı bir konumdaki durumu ifade edeceğinden, söndürülmesi için farklı onarımlar gerekli olacaktır.

Benzin Işığı

Yakıtın azaldığını gösteren uyarı ışığıdır. Genellikle turuncu renkli, benzin istasyonuna uğrama zamanının geldiğini gösterir. Acil bir durumu simgelemez, sadece yaktı alma zamanının geldiğine işaret eder.

ABS Fren Lambası

Gösterge panelinde ABS fren uyarı ışığı yandığında araç fren yapmaya devam eder başka bir deyişle ortak fren sistemi çalışmayı sürdürür. Ancak frenlerde daha fazla verimlilik ve güvenlik sağlayan ABS sistemi çalışmayı durdurur. Bu, savrulma, aracın kontrolünü kaybetme ve sonuç olarak kazaları artırır. Dolayısıyla, en kısa sürede servise gidilmelidir.

Honda Civic Akü Işığı

Honda Civic Arıza Lambası

Akü ışığı, sanıldığının aksine, araç aküsünde bir arıza olduğunu göstermez. Elektrik sisteminin arızalanması konusunda sizi uyarır. Akü, alternatör, kayış, teller ve diğerlerini içerir. Eğer Honca Civic aracınızın gösterge panelinde bu uyarı ışığına rastladıysanız, aracı bir sonraki seferde başlatmayı denediğinizde, çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle de arızanın tespiti için mutlaka servise başvurulmalıdır.

Honda Civic Şanzıman Işığı Nasıl Söndürülür?

Honda Civic araçlarda şanzıman ikaz lambası, sıvı değişimi gerektiğini işaret eder, dolayısıyla bir sistem arızasını veya düşük dişli yağı seviyesini gösterir. Bu uyarı aktif hale geldiğinde, daha ciddi bir arızaya yol açmamak adına aracınızı sürmekten mümkün olduğunca kaçınmalı ve en kısa sürede profesyonel destek almalısınız.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir