1. Anasayfa
  2. Bmw

BMW Balata İkaz Lambası Söndürme

BMW Balata İkaz Lambası Söndürme
0

BMW Balata İkaz Lambası Söndürme

BMW Balata İkaz Lambası Söndürme BMW araçlarda, gösterge panelinde balata ikaz lambası olarak da tabir edilen, fren ikaz lambası aktif hale geldiğinde yapılabilecek çözümleri içerir. Balata ikaz ışığı yandığında ne yapılmalıdır, ilgili uyarı lambası aktif haldeyken sürüşe devam edilmeli midir gibi konular burada açıklanacaktır.

BMW Balata İkaz Lambası Söndürme Nasıl Yapılır? Fren Balataları Ne Zaman Değiştirilmelidir?

BMW Balata İkaz Lambası Söndürme
BMW Balata İkaz Lambası Söndürme

BMW aracın fren balataları ne zaman değiştirilmelidir? Mevcut araçların çoğu, fren balatalarının ne zaman değiştirileceğine dair bir uyarı sistemine sahiptir. BMW de bunlardan bir tanesidir. Böylece araç gösterge panelinizde balata ikaz lambası yandığında, fren sisteminin gözden geçirilmesi gerektiğini hemen anlayabileceksiniz. İkaz lambası birçok farklı renkte ve biçimde olabilmektedir. Her biri farklı bir soruna işaret eder. Dolayısıyla ilk olarak ışık türleri ve ne anlama geldiklerini anlamak gereklidir.

Panelde Fren Balatası Aşınma Uyarısı (Sarı Işık)

Bazı fren balataları, ucunda bir tel ile tasarlanmıştır. Bu tel, fren balatalarına da kolayca takılabilir. Ancak, balatalar kullanım ömürlerinin sonlarına ulaştığında bu tel zayıflayarak, kopya noktasına gelir. Dolayısıyla bu tel sistemi, aracınızın fren balatalarının ne zaman değiştirileceğini bildiren panelde sarı ışığın yanmasına neden olur.

Araç Kontrol Panelinde Alarm Simgesi İle Gösterilen Fren Balataları

BMW Balata İkaz Lambası Söndürme
BMW Balata İkaz Lambası Söndürme

Bu sistem, fren balatalarının ucunda bulunan bir metal plakadan oluşur. Plakalar sonuna kadar aşındığında, fren diskleri üzerinde sürtünmeye başlar. Böylelikle sürücünün dikkatini çeken bir ses üretilir ve fren balatalarının ne zaman değiştirileceği konusunda uyarıda bulunur.

Ancak bu plaka, fren balatalarının aşırı aşınmasının neden olduğu hasarı korumak için özel olarak hazırlandığından fren diskine zarar vermez.

Kırmızı Renkli Fren Balatası İkaz Lambası

BWM markalı aracınızın kontrol panelinde bulunan kırmızı fren lambası yandığında, fren hidroliği seviyesinin önerilen seviyenin altında olduğunu anlamına gelecektir. Bu, fren balatalarının aşınmasına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Buna ek olarak bir başka olasılık da, fren hidroliği sızıntısı olabilir. Bu durumda, hızlı bir müdahale gereklidir. Aksi taktirde olası bir kaza yaşanması ihtimali doğacaktır.

Fren Yaparken Tekerleklerde Güçlü Ses Gelmesi

Her ne kadar gösterge panelinde özel bir uyarıya sahip olmasa da, noktaya ulaştıysanız, fren balatalarının değiştirilmesi gereken sürenin çoktan geçtiğin anlamına gelecektir. Fren disklerinin hasar görme olasılığı çok yüksektir. Zaman kaybetmeden gerekli müdahalenin yapılması şarttır.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir