1. Anasayfa
  2. Uncategorized

Fren Hidroliği İkaz Lambası

Fren Hidroliği İkaz Lambası
0

Fren hidroliği ikaz lambası otomobil gösterge panellerinde birçok farklı sebepten dolayı yanmaya başlar. Burada, ilgili ikaz lambasının yanmasına neden olabilecek potansiyel sebepler ile potansiyel çözüm yolları açıklanacaktır. Ancak halihazırda aracınızın gösterge panelinde, fren sisteminde ters giden unsurların olduğuna ilişkin bir ikaz lambası aktifse, aracınızı sürüşe devam etmenin güvenli olmayabileceğini unutmamalısınız.

Fren Hidroliği İkaz Lambası

Fren Hidroliği İkaz Lambası Neden Yanar, Hangi Sorunlara İşaret Eder?

Genel olarak, fren sistemiyle ilgili bir sorunu işaret eden bu ışık, sonunda aracın genel güvenliğini tehlikeye atabilecek acil bir risk olduğunu belirtmek için kırmızı bir uyarı rengine (araç modeline bağlı olarak) sahiptir.

Fren hidroliği seviyesinin, minimum değerin altına düşmesi, bu ikaz lambasının yanmasına neden olur. Frenlerin düzgün çalışmasını sağlayan temel unsurlardan bir tanesi olan fren hidroliği seviyesinin, belirli aralıklarla kontrol edilmesi gereklidir.

Zaman içerisinde sürüş esnasında fren yapılıyor olması nedeniyle, fren balataları incelir. Başka bir deyişle aşınırlar. Dolayısıyla fren balatası alt kaplamasının fren diski ile kademeli olarak temasına ve sonuç olarak en kötü durumda destek plakasının fren diskiyle temas etmesine neden olabilir. Bu durum yine söz konusu frenleme sistemi olduğu için oldukça ciddidir. Aracınızı sürerken aşağıdaki durumlarla karşı karşıya kalıyorsanız, fren balata kalınlığı minimum derecenin altına inmiş demektir:

Fren Hidroliği İkaz Lambası Hangi Sorunlara İşaret Eder?
  1. Fren basıncı uygularken duyulan yüksek ses.
  2. Dökme demir fren diskindeki çelik destek plakası arasındaki temas nedeniyle fren diskinin yüzeyinde ciddi hasar.
  3. Bir aksın her iki tarafındaki dengesiz frenleme etkisi nedeniyle araç, fren sırasında bir tarafa eğiliyorsa.

ABS ve diğer sistemlerdeki sorunlar nedeniyle yine fren ikaz lambası yanacaktır. Ancak bazı durumlarda hatalı sinyal gönderilir. Aşınmış veya kırılmış bir ABS halkası, mil veya tekerlek yatağında yanlış sinyale neden olabilir. Sensör montaj noktalarının altında korozyon olması durumunda, sensör ABS halkasına yakın itilebilir ve ABS modülü için yanlış bir okuma üretebilir. Bu ihtimali elemek içinse; tüm ABS sistemini kontrol etmeli ve gerektiğinde aşınmış veya kırılmış halkaları değiştirmeniz gereklidir. Böylece potansiyel hatalı ikazların da önüne geçilmiş olacaktır.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir