1. Anasayfa
 2. Arıza Lambaları

Arabanın Kaloriferi Isıtmıyor! Araç Kaloriferi Neden Isıtmaz?

Arabanın Kaloriferi Isıtmıyor! Araç Kaloriferi Neden Isıtmaz?
1

Kış ayları soğuk ve buzlanmayı beraberinde getiriyor ve araç sahiplerinin araçlarını zorlu hava koşullarına hazırlaması gerekiyor. Bu, soğuğa çıkmadan önce araç ısıtıcınızı kontrol etmeyi de içerir. Arabanın kaloriferi ısıtmıyor ise uygulayabileceğiniz bazı adımları burada bulabilirsiniz.

Aracın Isıtma Sistemi Nasıl Çalışır?

Teknik ayrıntıların tamamına girmeyeceğiz ancak klima ve ısıtma sisteminizin birbiriyle ilişkili olduğunu bilmekte fayda var. Temel olarak, her ikisi de motorunuzun ürettiği ısıyı ve gücü aracınızın çevresinde dolaşan havayı soğutmak veya sıcak tutmak için kullanmanın bir yoludur.

Aracınızı çalıştırdığınız anda ısıtıcınız sıcak hava üflemez. Dışarısı ne kadar soğuksa arabanızın ısınması ve sizi sıcak tutması o kadar uzun sürecektir. Bunun temel nedeni, soğutma sisteminde motor ile radyatör arasındaki sıcaklığa duyarlı bir valf olan termostattır.

Motorlar genellikle 90 ila 104 santigrat derece arasında ideal bir çalışma sıcaklığına sahiptir; bunun altında verimli çalışmazlar ve daha fazla kirlilik yayarlar. Oraya mümkün olduğu kadar çabuk ulaşmak için termostat kapanır ve motor içindeki soğutucunun tüm soğutma sistemi boyunca dolaşmasını engeller. Motor yeterince ısındığında termostat açılır. Artık sıcak olan soğutma sıvısı, arabanın içini ısıtmak için hazırdır.

Araç Kaloriferi Neden Isıtmaz?

Bir araba ısıtıcısının soğuk hava üflemesinin en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Düşük soğutma sıvısı seviyesi
 • Arızalı bir termostat
 • Kalorifer Peteği Tıkanması
 • Arızalı ısıtıcı fanı
 • Tıkalı polen filtresi
 • Arızalı klima paneli

Bu yazımızda araç ısıtıcısının soğuk hava üflemesinin nedenlerini ve düzeltmek için neler yapabileceğinizi ele alacağız.

1. Düşük Soğutma Sıvısı Seviyesi

Isıtıcınızın çalışmamasının en yaygın nedenlerinden biri düşük soğutma suyu seviyesidir. Optimum çalışma koşullarında soğutma sıvısı seviyesinin değişmemesi gerekir ancak bir yerde sızıntı olması veya kapak contasının yanması durumunda soğutma sıvısı tüketiyor olabilirsiniz. Bu da ısıtıcı peteğinin ısı değişimi için ihtiyaç duyduğu sıcak antifrizi alamamasına neden olabilir. Bunun nedeni, çatlak bir soğutma sıvısı deposu, soğutma sıvısı hortumu, sızıntı yapan su pompası veya kafa contası olabilir. Diğer soğutma sistemi parçaları da soğutma sıvısı sızdırabilir; bu nedenle bunları düzenli olarak kontrol etmek en iyisidir.

Arabanız 10 ila 15 dakika içinde sıcak hava üflemeye başlamazsa, soğutma suyu seviyesi ısıtıcı peteğinde dolaşamayacak kadar düşük olabilir. Sızıntı olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun, çünkü düşük soğutma sıvısı seviyesi aynı zamanda motorun aşırı ısınmasına da yol açabilir, bu da düzeltilmesi çok daha pahalı bir şeydir.

Soğutma sıvısı buharlaşmaz ve sadece eklemek sorunu çözmez; yalnızca sızıntının gerçek nedenini bulmaya daha fazla zaman ayırmak için kendinize biraz zaman kazandırırsınız. Soğutma sıvısının optimum seviyede olmadığını fark ederseniz, aracı sürmeden önce tamamladığınızdan emin olun.

Düşük soğutma sıvısı seviyesinin en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Çatlak radyatör veya arızalı radyatör kapağı
 • Arızalı genleşme tankı
 • Sızdıran su pompası

2. Termostat Arızası

Araç termostatı kaloriferin sıcak üflemesiyle doğrudan etkilidir. Termostat aracın diğer önemli parçalarına göre  ucuzdur ancak bir arabadaki en önemli rollerden birine sahiptir. Motorun çalışma sıcaklığının optimum seviyelerde tutulmasına yardımcı olur ve otomobilin ısıtma ve soğutmasını doğrudan etkiler.

Araç termostatında oluşabilecek herhangi bir arıza aracın optiumum sıcaklığa ulaşmasında problemlere neden olur. Bu nedenle aracınızın kaloriferi çalışmıyorsa termostatı kesinlikle kontrol ettirmelisiniz.

Arızalı bir termostatı değiştirmek çok zor bir iş değildir, özellikle de daha önce araç bakımı yaptıysanız, ancak bazı modellerde ulaşılması zor bir yerde saklanabilir. Dikkate alınması gereken bir diğer husus, termostatı değiştirirken büyük olasılıkla soğutma sıvısını da değiştirmeniz gerekeceğidir. Isıtıcının çalışmamasının yanı sıra aracınızın çalışma sıcaklığına ulaşmada sorun yaşadığını da fark edebilirsiniz.

3. Kalorifer Peteği Tıkanması

Aracınızın kaloriferi ısıtmıyor ise en yaygın sebeplerinden biri de tıkanan kalorifer peteğidir. Kalorifer peteği eğer  tıkanırsa ısıtılan sıcak su peteğin içinde dolaşamaz ve arabanızın kaloriferini ısıtmaz. Zamanında değişmeyen antifriz camurlasma yapabiliyor. Antifiriz yerine koyulan musluk suyu pas yapabiliyor. Antifirizin uzerine eklenen, tamamlamak için koyulan musluk suyu da tıkama yapabiliyor. O yuzden ilk bakılacak yerlerden biri petek olmali. Kalorifer tuşlarınin yonlendirmesinde sorun yoksa, sicaktan soğuğa cevirince dönüyorsa soguga ozaman petektir.

4. Isıtıcı Fanı veya Fan Direnci

Soğuk hava üflemenin bir diğer yaygın sorunu da ısıtıcı fanıdır. Çoğu araçtaki ısıtıcı fanının değiştirilmesi nispeten kolaydır, ancak bazı fanlar ısıtıcı kutusunun içinde ön panelin altındadır. Kablolama veya sigortayla ilgili bir sorun bulamazsanız, başka bir suçlu Üfleyici Motor Direncidir. Bu elektrik direnci çeşitli fan hızlarını kontrol eder, ancak bazen tamamen arızalanabilir. Çalışmayan belirli bir fan hızınız varsa, o zaman suçlu neredeyse her zaman dirençtir.

Yeni bir ısıtıcı fanı sipariş etmeden önce onu bir voltmetre kullanarak da test edebilirsiniz. Öncelikle fanın pozitif konnektörüne 12 volt gelip gelmediğini kontrol edin. Değilse sorununuz başka yerdedir. Eğer öyleyse, fanı bir test kablosu kullanarak doğrudan aracın aküsüne bağlayarak test etmeyi deneyebilirsiniz. Fan dönmüyorsa şüphelidir.

5. Tıkalı Polen Filtresi

Polen filtresi çoğu insanın düşündüğünden daha önemlidir ve evinizdeki fırın filtresiyle aynı amaca hizmet eder. Bu bileşenin temel amacı toz ve diğer kalıntıların kabine ulaşmasını önlemektir ancak hava akışının azalmasını önlemek için düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Kabin hava filtresi, kir ve döküntüleri hapsetmesi nedeniyle hava akışını kısıtladığında, aynı zamanda sıcak havanın kabine ulaşmasını da engelleyecektir ve araç ısıtıcısının çalışmadığını ve havalandırma deliklerinden daha az hava geldiğini fark edeceksiniz. Bunu teşhis etmek çok kolaydır çünkü hangi seçiminiz olursa olsun (ısıtıcı, klima veya “oda sıcaklığı” veya havalandırma için ortada ayarlanmış sıcaklıkla) havalandırma deliklerinden hava akışı eksikliğini fark edeceksiniz.

Bu sorunu çözmek çok basittir ve arabanızın yılı, markası veya modeli ne olursa olsun kabin Polen filtresini değiştirmek birkaç dakikadan fazla sürmez. Isıtıcının çalışmamasının nedeni kabin hava filtresinin tıkanmasıysa, filtrenin yenisiyle değiştirilmesi sorunu çözecektir.

6. Arızalı Klima Kontrol Paneli

Son 15 yılda araçların büyük çoğunluğu İklim Kontrolü için tamamen elektrikli panellere geçti. Aracınızda hâlâ sıcaklığı ve ayarları kontrol etmek için geleneksel “kadranlar” bulunsa bile, bu panelin içinde eski kablolar yerine %100 elektrikli olma ihtimali vardır. Klima kontrol panelinizin tamamında dahili bir arıza olabilir ve bu da üfleyiciyi ve karışım kapılarını kontrol eden anahtarların arızalanmasına neden olabilir.

Arabam Neden Isınmıyor?

Sıcaklık göstergesi en düşük değerden çok fazla hareket etmiyorsa veya araç soğuk bir günde zayıf çalışıyorsa, soğutma sistemi düzgün çalışmıyor olabilir. Arabanızın motor soğutma sıvısının ısınmamasına neden olabilecek birkaç potansiyel suçlu vardır:

Soğutma Sıvısı Seviyesi – Kontrol edilecek ilk şey soğutma sıvısı seviyesidir! Soğutma sıvısı düşükse sistemde hava bulunabilir ve bu da bölgesel sıcak ve soğuk noktalara yol açabilir. Tipik olarak göstergenin düzgün okunması için soğutma sıvısında olması gerekir.

Gösterge/Sıcaklık Sensörü – Gösterge gerçekten çalışıyor mu? Doğru okuyor mu? Modern otomobillerde, OBDII bilgisayarına bağlı, sıcaklık göstergesini bilgilendiren elektronik bir soğutma suyu sıcaklık sensörü bulunur. Bu sensörler arızalanabilir. OBD arıza kodlarını okuduğunuzda genellikle işaretlenirler.

Termostat – Arızalı bir termostat çok fazla veya az soğutmaya neden olabilir. Açık sıkışmışsa, soğutma sıvısı sürekli dolaşacağından motorun ısınması daha uzun sürecektir.

Arabanızın Kaloriferi Hala Çalışmıyorsa Ne Yapmalısınız?

Şu ana kadar denediğiniz her şey işe yaramadıysa arabanızı bir profesyonele götürmeniz en iyisi olabilir. Sorun kaputun altında değilse, ısıtıcı göbeğinin artık işlevsel olmaması ve değiştirilmesi gerekmesi ihtimali vardır.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 3 ay önce

  ARAÇ BOŞTA VE ROLANTİDE GİDERKEN SOĞUK ÜFLÜYOR.YÜKSEK DEVİRLERDE SORUN OLMUYOR.2004 HONDA CIVIC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir