1. Anasayfa
  2. Bmw

BMW Airbag Işığı Söndürme

BMW Airbag Işığı Söndürme
0

BMW Airbag ışığı söndürme bazı durumlarda aracın hava yastığı uyarı lambasının aktif hale gelmesi neticesinde aranan çözümleri içermektedir. Kırmızı ve sarı renkte gösterge panelinde yanan bu ışık, bazı aktüatörlerin veya hava yastığının kritik noktasının arızalı ya da kapalı olduğu anlamına gelir. Işık bu nedenle yanmaya başlar. Bazı durumlarda ciddi bir sorunu işaret ederken, bazı durumlarda temassızlık nedeniyle yanabilmektedir.

BMW Airbag Işığı Söndürme Nasıl Yapılır, Uyarı Işığı Hangi Durumlarda Yanar?

BMW Airbag Işığı Söndürme

BMW araçlarda emniyet kemerlerinde hava yastığı devresinin bir parçası olan sensörler bulunur. Ani bir frene duyarlıdırlar. Sürüş sırasında yapılan ani bir fren, bazen hava yastığını etkinleştirmez ancak uyarı ışığını yakabilir.

Ancak, ani fren gibi durum yaşanmadığı halde Airbag ışığı yanıyorsa, kablolar arasında yetersiz bir temas olma ihtimali vardır. Koltukların altında, sensörler ile sistemin geri kalanı arasındaki kablo demetinin parçası olan soketler (veya fişler) vardır. Bu bölüm, sensörlerin değişimini kolaylaştırmak içindir. Çoğu zaman bu soketi değiştirirken veya bakımını yaparken, yanlış bağlantı yapılması durumu yaşanabilmektedir. Bu durum, BMW aracınızda Airbag ışığının yanmasına neden olur. Diğer yayın görülen bir başka olasılık, aracınıza oto temizleme işlemi esnasında süpürge yapılmasından kaynaklıdır. Temizlik sırasında ani bir hareket yapılması, hava yastığı sensör fişlerinin bağlantısını kesebilir ve bu durum Airbag ışığının yanmasına neden olabilir.

BMW Airbag Işığı Söndürme İşlemi

BMW Airbag Işığı Söndürme İşlemi

Eğer BMW aracınızda gösterge panelinde, Airbag ışığı yanıyorsa yapılması gereken servise başvurularak bilgisayar ile hata kodu okuması işlemidir. Bu şekilde bilgisayar ile yapılan bir hata taraması, geniş kapsamlı sorunların tespitini mümkün kılar. Aynı zamanda bu işlemle birlikte, yukarıda bahsedilen soket, fiş veya kablo kaynaklı sorunlar da bile tespit edilebilmektedir. İlgili testler, otomobilinizin hava yastığı sistemindeki soketlerdeki veya fişlerdeki voltaj farklarını ölçerek, yanlış bir değer söz konusu olduğu takdirde bunu bildirecektir.

Eğer herhangi bir neden BMW Airbag ışığı söndürme işlemine ihtiyaç duyuyorsanız bu konuda bir profesyonele danışmanız tavsiye edilir. Hava yastıkları aracınızın hayati güvenlik unsurlarından bir tanesidir. Bu nedenle herhangi bir soruna titiz bir şekilde yaklaşılması arz eder.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir