1. Anasayfa
  2. Uncategorized

Ford Fiesta Motor Arıza Lambası

Ford Fiesta Motor Arıza Lambası
0

Ford Fiesta motor arıza lambası, aracınızın motorundaki bir soruna işaret ediyor olabilir. “Motor arıza ikaz lambası yandığında ne yapılmalıdır?”, “Motor arıza ikaz lambası nasıl söndürülür?” gibi konular açıklanmıştır.

Ford Fiesta Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Ford Fiesta Motor Arıza Lambası

Elektronik enjeksiyon ışığı olarak da bilinen bu arıza ışığı, sıklıkla meydana gelen ve çoğu insanın nasıl ilerleyeceğini bilmediği bir durumdur. Enjeksiyon sistemi, yakıt beslemesini kontrol eden ve motoru yöneten sistem olduğundan, aracın düzgün çalışması için son derece önemlidir. Elektronik enjeksiyon ışığı gösterge panelinde bir motor, üçgen ya da yarıçap şeklinde simgelenmiştir. Arızanın ciddiyetine göre kırmızı veya turuncu olarak yanacaktır.

Aracınızın kontağını her çevirişinizde elektronik enjeksiyon sisteminin sorunsuz durumda olup, olmaması test edilir. Ayrıca aracınızı her başlattığınızda da yakıt pompası çalışmaya başlar ve bununla birlikte test sistemi, elektriksel süreklilik olup olmadığını ve tüm sensörlerin iyi olup olmadığını kontrol etmektedir.

Bu prosedür birkaç saniye içinde gerçekleştirilir ve herhangi bir sorun olması durumunda enjeksiyon ışığı yanar veya yanıp söner. Bu olduğu zaman, sorun aracın bilgisayarına hata koduyla birlikte kaydedilir. Böylece, aracı servise götürdüğünüzde bilgisayara bağlanılarak hata kodu okuması yapılır.

Ford Fiesta Motor Arıza Lambası Söndürme

Ford Fiesta motor arıza lambası yanıp sönüyorsa veya sabit bir durumdaysa aracı mutlaka servise götürmeniz gerektiği tavsiye edilir. Ancak bu ikaz lambasının ilk aktif hale geldiği anda, aracınızı yeniden çalıştırmayı denemek de işe yarayabilir. Böylece olası bir yanlış okuma kaynaklı durumu eleyebilirsiniz.

Sorunun geçici mi yoksa kalıcı mı olduğunu test ettikten sonra, eğer ikaz lambası hala yanmaya devam ediyorsa aracınızı en kısa sürede servise götürmeniz gereklidir. Motor arıza lambası yanmaktayken, enjeksiyon sisteminde, motorun arızaya geçtiği durumlarda da çalışmasını sağlayan aksamlar yer alır. Böylece aracınızı güvenli bir şekilde servise sürebilirsiniz.

Aracınız bu arıza lambası aktif haldeyken sürüş yapmamanız tavsiye edilir. Motor arıza lambasının, düşük maliyet ile giderilebilecek bir sorundan ötürü yanıyor olma ihtimali vardır. Dolayısıyla böyle durumlarda risk alınmamalı ve en yakın servise başvurulması önerilir. Kablo veya sigorta arızalarının yanı sıra, sensör veya kontrol ünitesi de arızalanmış olabilir.

Arıza Lambası Yandığında Tespitini Kendim Yapabilir miyim?

Gösterge panonuz da bir arıza ışığı yandığında panikle bu arızanın neden kaynaklandığını ve sorunu nasıl çözeceğinizi merak ediyorsanız bir ‘’arıza tespit cihazı’’ edinmelisiniz. Arabanız varsa bu harika cihazlardan biri mutlaka elinizin altında olmalı.

Cihazı almak size 4 tane fayda sağlayacak.

  1. Arıza sebebini görme ve silme: Gösterge panonuz da bir arıza ışığı yandığında panikle bu arızanın neden kaynaklandığını ve sorunu nasıl çözeceğinizi merak edersiniz. Tamirciye gitmeniz gerekiyorsa arıza kodunu önceden öğrenmiş olacağınızdan sürpriz durumlarla da karşılaşmazsınız.
  2. Arıza Tespit ücreti ödememe: Sanayide arıza tespit ettirmeye 250-500₺ ücret alıyorlar. Özellikle aracı LPG’li olanların, bazen sorun olmamasına rağmen araç beyini karıştığından arıza lambası yakıyor. Sanayiye gittiğinizde bu işlem için 250 TL ve üstünde para talep edebiliyorlar. Her arıza lambası yandığında sanayiye gitmek yerine arıza tespit cihazı alıp hem arızayı öğrenir hem de arızayı kendiniz silebilirsiniz. (LPG li araç için en büyük sıkıntı emission work shop dedikleri oksijen sensörü hatası direk görüyor ve silinebiliyor.)
  3. Araç sensör bilgilerini okuma: Araçla ilgili canlı verilere ulaşabilirsiniz. Mesela motor durumu, yakıt sistemi, akü voltajı, aracın km.si, soğutma suyu sıcaklığı, marka ve modele göre DPF doluluk miktarı, yakıt tüketim oranı, şanzıman sıcaklığı, AFR detayları gibi çeşitli performans parametrelerini izleyebilirsiniz.
  4. Gizli özellikleri yada kısıtlanmış fonksiyonları açma: Bmw araçlara özel kodlama yapan bimmercode programı sayesinde birçok gizli özelliği açıp aracı kendi istekleriniz doğrultusunda kişiselleştirebilirsiniz. OBD Eleven aplikasyonu ile VAG grubu araçların VW, seat, skoda v.s.bazı gizli fonksiyonlarını açabilirsiniz. Car Scanner aplikasyonun PRO versiyonu ile kısıtlıda olsa gizli özelliklerini açabilirsiniz.

En İyi Arıza Tespit Cihazı Hangisi?

Aşağıda önerdiğim ürünleri görebilir.  Hepsiburada bağlantısından güncel fiyatlarını ve yorumlarını görebilirsiniz. Ben kendim Vgate İcar Pro kullanıyorum. Bu marka OBD piyasasında alabileceğiniz binlerce model içinden en iyisi.

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Bunun üstündeki ürünler artık profesyonel cihazlar. Alabileceğiniz amatör tip cihazlar arasında aracınıza zarar vermeyecek yegane cihazdır diyebilirim. Bir kere aldığınızda yıllarca bütün marka araçlarda kullanabilirsiniz. En iyi arıza tespit cihazları aşağıdaki gibidir.

  • Vgate Icar Pro V2.1 Bluetooth 4.0 Arıza Tespit Cihazı
  • Vgate Icar2 Bluetooth Araç Arıza Tespit Cihazı
  • Vgate Icar 3 Bluetooth Obd2 Arıza Tespit Cihaz
  • ELM327 WiFi Araç Arıza Tespit Cihazı OBD2 V1.5

Hepsiburada Fiyatını Gör!

Eğer bütçeniz yeterliyse Vgate Icar Pro harika cihazdır. Biraz daha uygun fiyat olsun derseniz Vgate Icar2 oldukça iyidir. Pro ile arasındaki fark, Pro serisinin devre dizaynı farklı bu sebeple daha stabil çalışıyor. Pro’da data aktarımı bir miktar daha hızlı. Diğer bir farkta cihazı açmak için bir düğemeye basmaya falan gerek yok. Otomatik çalışan bir cihaz. İcar2 de ise kullanacağınız zaman üzerindeki açma düğmesine bir kez basmanız yeterli. Genel olarak kalite bakımından ikisi de çok iyi.  Hangisi bütçenize uygun gelirse onu alabilirsiniz.

Önemli: Vgate Icar pro ve Icar2 hem IOS hem de Android işletim sisteminde çalışır.  Vgate Icar3 ise sadece Android işletim sisteminde çalışır. Ayrıca kamyonetlerde bu tespit cihazları çalışmaz. Almadan önce iyice araştırmanızı tavsiye ederim.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir