Ford Fiesta Motor Arıza Lambası
  1. Ana Sayfa
  2. Uncategorized

Ford Fiesta Motor Arıza Lambası

0

Ford Fiesta motor arıza lambası, aracınızın motorundaki bir soruna işaret ediyor olabilir. “Motor arıza ikaz lambası yandığında ne yapılmalıdır?”, “Motor arıza ikaz lambası nasıl söndürülür?” gibi konular açıklanmıştır.

Ford Fiesta Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Ford Fiesta Motor Arıza Lambası

Elektronik enjeksiyon ışığı olarak da bilinen bu arıza ışığı, sıklıkla meydana gelen ve çoğu insanın nasıl ilerleyeceğini bilmediği bir durumdur. Enjeksiyon sistemi, yakıt beslemesini kontrol eden ve motoru yöneten sistem olduğundan, aracın düzgün çalışması için son derece önemlidir. Elektronik enjeksiyon ışığı gösterge panelinde bir motor, üçgen ya da yarıçap şeklinde simgelenmiştir. Arızanın ciddiyetine göre kırmızı veya turuncu olarak yanacaktır.

Aracınızın kontağını her çevirişinizde elektronik enjeksiyon sisteminin sorunsuz durumda olup, olmaması test edilir. Ayrıca aracınızı her başlattığınızda da yakıt pompası çalışmaya başlar ve bununla birlikte test sistemi, elektriksel süreklilik olup olmadığını ve tüm sensörlerin iyi olup olmadığını kontrol etmektedir.

Bu prosedür birkaç saniye içinde gerçekleştirilir ve herhangi bir sorun olması durumunda enjeksiyon ışığı yanar veya yanıp söner. Bu olduğu zaman, sorun aracın bilgisayarına hata koduyla birlikte kaydedilir. Böylece, aracı servise götürdüğünüzde bilgisayara bağlanılarak hata kodu okuması yapılır.

Ford Fiesta Motor Arıza Lambası Söndürme

Ford Fiesta motor arıza lambası yanıp sönüyorsa veya sabit bir durumdaysa aracı mutlaka servise götürmeniz gerektiği tavsiye edilir. Ancak bu ikaz lambasının ilk aktif hale geldiği anda, aracınızı yeniden çalıştırmayı denemek de işe yarayabilir. Böylece olası bir yanlış okuma kaynaklı durumu eleyebilirsiniz.

Sorunun geçici mi yoksa kalıcı mı olduğunu test ettikten sonra, eğer ikaz lambası hala yanmaya devam ediyorsa aracınızı en kısa sürede servise götürmeniz gereklidir. Motor arıza lambası yanmaktayken, enjeksiyon sisteminde, motorun arızaya geçtiği durumlarda da çalışmasını sağlayan aksamlar yer alır. Böylece aracınızı güvenli bir şekilde servise sürebilirsiniz.

Aracınız bu arıza lambası aktif haldeyken sürüş yapmamanız tavsiye edilir. Motor arıza lambasının, düşük maliyet ile giderilebilecek bir sorundan ötürü yanıyor olma ihtimali vardır. Dolayısıyla böyle durumlarda risk alınmamalı ve en yakın servise başvurulması önerilir. Kablo veya sigorta arızalarının yanı sıra, sensör veya kontrol ünitesi de arızalanmış olabilir.

Yorum Yap