1. Anasayfa
  2. Ariza Işıkları

Yağ Basıncı İkaz Işığı

Yağ Basıncı İkaz Işığı
0

Motor yağ basıncı İkaz ışığı, aracın motorundaki düşük yağ basıncı seviyesini hatırlatarak potansiyel arızalara karşı sürücüyü uyaran bir ışıktır. Her motorun çalışması için minimum miktarda yağ basıncı ihtiyacı vardır.

 Bir motorun dakikada binlerce kez hareket eden düzinelerce metal parçası vardır. Tüm bu parçaların sürtünmemesi ve aşınmaması için sürekli yağlanması gerekir ve yağ sadece bu parçalara ulaşır. Çünkü yağ pompasının çalışmasına yardımcı olan bir basınç vardır, yağı alt kısımda bulunan karterden alarak motor, hatta yağlanması gereken tüm parçalar ulaştırmaktadır. Yağ lambası bu işleyişte azalan yağ seviyesinin durumuna göre yanarak kontrol edilmesi gerektiğini hatırlatmaktadır.

Yağ Lambası Neden Yanar?

Kontak anahtarı çevrildiğinde, aracın kontrol modülünün yağlama sistemi üzerinde yaptığı bir kontrol nedeniyle yağ basıncı ışığı yanar. Işık genellikle kırmızıdır ve yağ tenekesi şeklindedir. Bununla birlikte, motor ısınırken, ışık sönmelidir; bu, yağ basıncı minimum spesifikasyonun üzerindeyse birkaç saniye sürer. Yağ basıncı spesifikasyonlar dahilinde değilse veya yağ basıncı ölçüm sisteminde bir arıza varsa, bir sorun olduğunu gösterenyağ ikaz ışığı ışık kalacaktır.

Yağ Basıncı İkaz Işığına Dikkat Etmenin Önemi

Yağ akışını minimumda tutmak için, motorun çalışma boyunca doğru miktarda yağı doğru zamanda doğru yerlere dağıtan küçük kanallara sahip bir yağ pompalama sistemi bulunmaktadır. Tüm parçaların yağlanmış halde tutulması minimum miktarda basınç gerektirir, genellikle inç kare başına yaklaşık 8 ila 10 pound (PSI). Basınç bu sınırın altında ise, metal bileşenler birbirine çarpmaya başlayacak ve bu da motorun arızalanmasına ve parçaların bazen onarılamaz şekilde hasar görmesine neden olacaktır.

Yağ basıncı ikaz ışığı sistemi, bilgilerini ana yağ kanalına yerleştirilmiş bir yağ basıncı sensöründen alır. Yağ basıncı sensörü içinde, yağ basıncı çok az olduğunda veya hiç olmadığında “topraklama kablosuna” dokunan bir diyafram vardır – paneldeki ışığın yanmasına neden olan budur. Motor çalışırken, yağ basıncı diyaframı iter ve “topraklama kablosuna” dokunmasını engeller.

Daha modern araçlarda, yağ basıncı sensörü aslında aracın kontrol modülüne bir yağ basıncı değeri gönderir. Yağ basıncı okuması belirli bir seviyenin altındaysa, bilgisayar yağ basıncı uyarı ışığını açar ve bazı durumlarda mekanik olarak korumak için motoru kapatır. Daha doğru ve güvenli bir sistemdir.

Yağ Lambası İkaz Işığı Yandığında Ne Yapılır?

Yağ Lambası Neden Yanar?
Yağ Basıncı İkaz Işığı?

Yağ basıncı ikaz ışığı aralıklarla da olsa yandığında, aracı güvenli bir yerde durdurun ve motoru en kısa sürede durdurun. Düşük yağ basıncına sahip bir motor birkaç saniye içinde bozulabilir. Araç yağ basıncını kaybederse, motoru yeniden çalıştırmayı denemeyin. Motor yağı seviyesini kontrol edebilirsiniz, ancak yapılacak en iyi şey bir çekici çağırmak ve aracı yetkili bir tamirhaneye götürmektir. Atölyede, teknisyenin sorunu teşhis ederken gerekli önlemleri alabilmesi için yağ basıncı ikaz ışığı tepkilerini doğru bir şekilde anlatmalısınız.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir