1. Anasayfa
  2. Ariza Işıkları

Arıza Işıkları Nedir? Ne Anlama Gelir?

Arıza Işıkları Nedir? Ne Anlama Gelir?
0

Arıza Işıkları Nedir? Ne Anlama Gelir?

Arıza ışıkları bir teknolojik cihazın yahut aracın gösterge panelinde bulunan bazı işaretlerinin yanması ile ortaya çıkan ikazdır. Genellikle araçlarda 1960 sonrası üretimlerin çoğunda gösterge panellerine arıza lambaları yerleştirildiğini görebilirsiniz. Amaç kullanıcıya “bende bir sıkıntı var, kontrol et, gerekirse ustaya götür” uyarısını küçük bir ışık yardımı ile anlatmaktan ibarettir.

Ne İşe Yarar Bu Arıza Işıkları?

Eğer bu ikaz işaretlerinden bir tanesi yanıyorsa bir problem var demektir. Tabi gelişen teknoloji ile renkler ve işaretlerde çeşitler artmıştır. Mesela arızanın aciliyetine göre aynı işaret bazen sarı bazende kırmızı yanabilmektedir.Her ne kadar kafa karıştırıcı gözükse de arıza ışıkları boş yere yanan gereksiz ampüller değildir!

Teknolojinin getirmiş olduğu kolaylıklardan bir tanesi olan arıza göstergeleri, kullanıcının herhangi bir hata durumunda doğrudan odaklanması gereken noktayı işaret eden faydalı ışıklardır!

Arıza Işıkları Her zaman Doğruyu mu Söyler?

Arıza ışıkları da arızalanabilir. Evet sonuçta o da bir mekanizmanın işleyişi sonucu çalışıyor. Mesela akünün azaldığı uyarısını hatırlatan akü arıza lambasının işleyişinde herhangi bir sorun çıkması durumunda akünüz bitmediği halde akü arıza lambası yanabilir. Bu durumda yapmanız gereken en doğru şey arıza göstergeleri hakkında uzmanlaşmış bir otomobil elektrik ustasına aracınızı göstermek olacaktır.

Arıza Işıkları Sadece Otomobillerde mi Olur?

Arıza ışıkları denilince akla sadece otomobillerin gösterge panellerinde bulunan işaretler gelmemelidir. Beyaz eşyadan , cep telefonuna, bir tost makinesinden devasa ebatlardaki kalorifer kazanına kadar teknolojinin nüfus ettiği tüm araç-gereçlerde karşınıza “arıza lambaları” çıkabilmektedir.En basitinden parlatıcısı azalan bir bulaşık makinesinde “bulaşık makinesi parlatıcı göstergesi” yanarak sizi ikaz etmektedir.

Bu siteyi amacımız aradığınız tüm araçlarda ve diğer teknolojik eşyalarda bulunan arıza ışıklarının ne anlama geldiğini, çözümlerinin ne olduğunu sizlere kısaca anlatarak yardımcı olmaktır.

Eğer aklınıza takılna bir sorun yada çözemediğiniz bir hata var ise ve servise gidecek vaktiniz yok ise ise konu altından yorum olarak bize yazın editör arkadaşlarımız sizlere yardımcı olmaya çalışsınlar.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir