1. Anasayfa
  2. Ariza Işıkları

Akü Lambası Neden Yanar?

Akü Lambası Neden Yanar?
akü lambası
0

Gösterge panelinde akü ikaz lambası yanarsa ne yapmalısınız? Tüm detayları bu yazımızda inceleyebilirsiniz.Ne yazık ki çoğu araç sahibi, bir sorun veya arıza olduğunda otomobil bileşenlerini kullanmaya devam etme eğilimindedir. Bunun bir örneği , genellikle araç çalışıncaya veya ön paneldeki arıza ışıkları yanıncaya kadar asla kontrol edilmeyen Aküdür. .

İkincisi olursa, bu, kötü bir aküden alternatör arızasına kadar çeşitli kaput altı sorunlarının başlangıcının habercisidir. Ancak kabloları bu bileşenden çıkarmadan veya olası olumsuz ihtimaller konusunda endişelenmeden önce , ön paneldeki “akü lambası neden yanıyor” sorusunun cevabını araştırmalısınız!

Akü Lambası Yanıyor !

Motoru çalıştırdığınızda araç ön panelindeki pil ışığı yanar ve birkaç saniye sonra sönerse, bu tamamen normaldir.Ancak, sürüş sırasında ışık yanık kalırsa dikkatli olun. Çünkü yavaş hareket eden elektrikli camlar veya açılmayan bir ses sistemi gibi diğer zayıf akü belirtileri muhtemelen kendini belli edecektir.Gösterge panelindeki yanan akü işareti, aşağıdakiler dahil bir dizi sorundan kaynaklanabilir:

  • Gevşek veya paslanmış bir akü kablosu.
  • Alternatör veya voltaj regülatörü ile ilgili bir sorun.
  • Pilin içindeki hasarlı hücreler veya plakalar.
  • Aracın elektrik şarj sisteminde hatalı kablolama.

Akü Lambası Sürekli Yanıyor!

Gösterge paneli üzerinde bulunan Akü ikaz lambası, temelde bir pil şarj sorunu olduğu anlamına gelir. Bu , pilin düzgün çalışması için yeterli voltaj almadığını ifade etmektedir.

Akü lambası eğer araç hareket halindeyken bile sürekli yanıyor ise aracınızı mümkünse durdurmadan bir oto elektrik ustasına götürmeniz isabetli olacaktır.

Özellikle kış aylarında aracınızı uzun süreli park etmeniz halinde zaten zayıf olan ve ikaz lambası yanan akü kendini tamamen sıfırlayarak sizi zor durumda bırakabilir. Bu durumda aküyü yuvasından çıkararak olanca ağırlığı ile şarj ünitesine götürmeniz veya garantisi bitmiş ise yeni bir akü getirerek takmanız gerekebilir.

Araç Çalışırken Akü Lambası Yanıp Sönüyor

Araç çalışırken akü lambası sürekli yanıp sönüyor ise elektrik aksamında daha farklı sorunlara işaret ediyor olabilir. Mesela elektrik kaçağı gibi durumlarda bu kırmızı akü işareti yanıp sönerek ikaz ediyor olabilir.

Aynı şekilde aracın elektrik dağıtım dengesini sağlayan dağıtıcı panelin ayarlarında meydana gelebilen bozukluklarda bunun bir sebebi olabilir.

Kontak Kapalıyken Akü Lambası Yanıyor

Araç kullanımı dışında kontak kapalıyken akü lambası yanıyor ise yapmanız gereken bir oto elektrik ustasına giderek akü işareti ve lambasının düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol ettirmek olacaktır.

Çünkü ikaz ve arıza ışıkları genellikle kontağı çevirdikten sonra yani arabanın beyninin aktif hale gelmesiyle ikaz vermeye başlar.

Gaza Basınca Akü Lambası Yanıyor

Aracınızın rölanti halinde normal akünün üreteceği gerilim ölçüm değerlerinin 13 ile 15 arasında olması gerekmektedir. Bu değerlerin altında bir seviyede olması ve gaza basınca artması halinde akü lambası yanıyor ise şarj dinamosu veya akü kömürlerinde bir problem olduğuna işaret etmektedir.

Ya şarj dinamosu kayışları dengesiz bir şekilde dönüyordur. Ya da diyot tablasında muhtemel bir arıza vardır. Hangi koşulda olursa olsun bu normal değildir ve muhakkak ustaya gösterilmesi gereklidir.

Akü Lambası Yanınca Ne Yapılmalı?

Aşağıda tarif edeceğimiz akü lambası ve akü ışığı probleminin çözüm yöntemleri muhakkak bir bilen tarafından uygulanması gereken çözümlerdir. Akü ikaz göstergesi her zaman için yeni bir akü almak gerektiği anlamına gelmemektedir.

  • Korozyonu kontrol edin. Bazı araçlarda, düzenli çalışmadan kaynaklanan gazlar, özellikle yaz aylarında veya yıl boyunca havanın sıcak olduğu bölgelerde akü terminallerinin üzerinde korozyon birikmesine neden olabilir Korozyon olup olmadığını kontrol etmek için akünün üstündeki tüm terminal kapaklarını çıkarmanız gerekir. Pilin üstünde veya terminallerin çevresinde beyaz veya yeşilimsi bir madde görürseniz, korozyon var demektir! Akü korozyonu yaygındır, ancak aküden arabanızın geri kalanına elektrik iletimini engelleyebilir. Cildin tahriş olmasına neden olabileceğinden pilin aşınmasına çıplak ellerinizle dokunmayın.
  • Pil terminallerini temizleyin. Akü terminallerinizin çevresinde önemli bir korozyon veya başka bir kir fark ettiyseniz, arabanızın akü ışığının açık olmasının nedeni bu olabilir. Neyse ki, pil terminallerini sıradan ev eşyalarıyla temizlemek kolay ve mümkündür. Basitçe terminal kapaklarını çıkarın, akü kablolarını çıkarın ve terminalleri dilediğiniz şekilde temizleyin.
  • Kablo kelepçelerini sıkın. Bazen akü lambası yanar çünkü akü ile onu bağlayan kablolar arasında zayıf bir bağlantı vardır. Kapağı açarken, kelepçelerin akü terminallerine sağlam bir şekilde takıldığını kontrol edin. Kelepçelerin gevşek olduğunu fark ederseniz, küçük bir anahtar veya bir çift pense kullanarak terminallerin etrafına tam oturana kadar sıkın.

Araç Akü Lambası (hala) Yanıyor İse Ne Yapılmalı?

Korozyonu kontrol edip temizlediniz ve gevşek akü kablolarını gerdiniz. Ancak akü ışığı hala yanıyor mu? Bu durumda problem, alternatör veya voltaj regülatörü ile ilgili mekanik kaynaklı olabilir. Veya hatalı kablolama gibi sistematik bir şey olabilir.

Böyle bir durumda , akü durumunu kontrol etmek için bir atölyeye gitmeniz ve oradan pili yenisiyle değiştirmeniz veya onarmanız gerekip gerekmediğine karar vermeniz gerekmektedir.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir