1. Anasayfa
  2. Uncategorized

Otomatik Vites Arıza Lambası Yanıyor

Otomatik Vites Arıza Lambası Yanıyor
0

Otomatik vites arıza lambası yanıyor problemi zaman zaman otomatik şanzımanlı araçlarda meydana gelebilen bir problemdir. Modern otomatik şanzımanlar sensörlerle doludur, böylece bilgisayar, şanzımandaki sıvı sıcaklığı, sıvı seviyesi ve genel basınç gibi şeyleri kolayca ve doğru bir şekilde izleyebilir.

Otomatik Vites Arıza Lambası Neden Yanar?

Otomatik Vites Arıza Lambası Yanıyor Şeklinde Tanımlanan Problem Hangi Durumlarda Oluşur?

Bilgisayar sensörlerin anormal bir şekilde okunduğunu tespit ederse, bir kod kaydeder ve sürücüyü olası sorunlar konusunda uyarmak için otomatik şanzıman gösterge lambası yanacaktır. Bu gösterge ışığının yanmasına neden olan en yaygın sorunlardan biri, şanzıman sıvısı sıcaklığının normalin üzerinde olmasıdır.

Otomatik Şanzımanlarda Genel Olarak Hangi Parçalarda Arıza Oluşur?

Otomatik vites araçlarda bu arıza lambasının yanmasına sebebiyet verecek şekilde aşağıda belirtilen parçaları arızalanabilmektedir. Aracınızda yanmakta olan arıza lambası bu parçalardan herhangi bir tanesinin arızalandığını işaret ediyor olabilir. Burada işaret edilen parçalar araçların temel aksamları açısından büyük öneme sahip parçalardır ve zaman geçirilmeden servise gidilmesi tavsiye edilmektedir.

  • Elektronik kumanda parçaları
  • Şanzıman keçeleri
  • Yağ pompası
  • Vites kavrama gurupları
  • Şanzıman Muhafazası
  • Güneş dişli gurupları
  • Tork konvertörü
  • Hidrolik valf gövdesi
Otomatik Vites Arıza Lambası Yandığında Ne Yapılmalıdır?

Otomatik Vites Arıza Lambası Yanıyor Denildiğinde Ne Yapılmalıdır?

Otomatik vites arıza lambası yanıyorsa, en kısa zamanda servis tarafından şanzımanın kontrol edilmesi önerilmektedir. Otomatik şanzımanların değiştirilmesi maliyetli olmakla birlikte arıza lambası yanar vaziyetteyken zaman kaybetmeden gerekli onarımların yapılması, büyük sorunların oluşmasını engelleyecektir. Sorunun nedenini belirlemenize yardımcı olacak kodlar için aracın bilgisayara bağlanması gerekecektir. Ayrıca araçta yağ çubuğu varsa, şanzımanının sıvı seviyesini ve durumunu da kontrol edebilirsiniz, ancak genel olarak arıza lambasının yanma sebebi farklı olabilmektedir.

Otomatik Vites Arıza Lambası Yanıyorken Sürüşe Devam Edilebilir Mi?

Gösterge panelinde bu ışık yanıyorsa, farklı bir hasar meydana gelmeden önce mümkün olan en kısa sürede kontrol edilmesi gereklidir. Uzun süre bu ışıkla sürüş, şanzımanda çok fazla aşınmaya neden olabilir ve aracın ömrünü önemli ölçüde kısaltabilir. Bazı araçlarda bu tür durumlarda kullanılması tavsiye edilen ‘clean’ modu bulunmaktadır. Eğer otomatik vites arıza lambası yanmaktaysa bu modu aktif ederek servise gideceğiniz sürede aracınızı bu şekilde sürüşe devam etmeniz mümkündür.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir