Fren İkaz Lambası
  1. Ana Sayfa
  2. Uncategorized

Fren İkaz Lambası

0

Fren ikaz lambası, sürücüleri aracın fren sisteminde bir sorun olduğu konusunda uyaran bir lambadır. Kırmızı renkli bu ışık ciddi bir sorun olabildiğini işaret etmekle birlikte vakit kaybetmeden servise başvurulması gereken arızaların başında gelir.

Fren İkaz Lambası Ne Anlama Gelir?

Fren İkaz Lambası Ne Anlama Gelir?

Kırmızı fren uyarı ışığı yandığında, frenin hidrolik sisteminde bir sorun olduğu anlamına gelir. Araç hızlandıkça ve fren yaptıkça ışık yanıp sönüyorsa, bu sorunun endişe verici seviyelere ulaşan fren hidroliğinin düşük seviyesinde olduğu anlamına gelir. Ayrıca lambanın sürekli olarak yanıyor olması, sistemin hidrolik basıncında önemli bir değişikliğe neden olan, hidrolik fren sisteminde kalıcı bir sorun olduğunu işaret eder.

Fren İkaz Lambası İle Sürüşe Devam Edilebilir Mi?

Fren ikaz lambası devreye girdiğinde, sürücü aracı frenlemeye çalışırken zorluk yaşayacaktır. Bu nedenle, ikaz lambası aktiften aracı sürmek güvenli değildir. En kısa sürede bir servise gidilmelidir. Servis uzak bir konumdaysa, güvenli bir şekilde yardım almak için bir çekici çağrılması tavsiye edilir.

İkaz Lambası Ne Zaman Yanar?

İkaz Lambası Ne Zaman Yanar?

Kontak anahtarı çevrildiğinde, fren sistemleri elektronik olarak kontrol edilir. O anda fren sisteminin kırmızı ışığı, panel üzerindeki diğer ışıklar gibi yanar. Fren sisteminde herhangi bir sorun tespit edilmezse, kırmızı ışık bir ila iki saniye sonra sönecektir. Ancak bir sorun tespit edilirse ikaz lambası yanmaya devam edecektir.

Bazı araçlarda Park freni kapatılıncaya kadar park freni lambasının açık kalmaktadır. Bazı arabalarda fren ikaz lambası ile park lambası şıkları birbirine benzer bu nedenle ikaz lambasının doğru olduğundan emin olmanız gereklidir.

İkaz Lambası Yanması Durumunda Ne Yapılmalıdır?

İkaz lambası yanarken, fren pedalı hissinde herhangi bir değişiklik fark etmezseniz, sorunu en kısa sürede teşhis etmek için bir servise başvurmanız tavsiye edilmektedir. Bu arıza fren hidroliğinin düşük seviyesinden dolayı yanabilirken, farklı bir sorun olup-olmaması ihtimaline karşın fren sisteminde tam bir inceleme yapılması gereklidir. Teorik olarak, fren hidroliği ve pedallar gibi doğal yıpranma unsurları nedeniyle değişiklik gerektiğinde ikaz ışığı yanmaz. Bu ışık sistemle ilgili başka sorunlar olduğunu gösterebilmektedir. Dolayısıyla kapsamlı bir test gereklidir.

Yorum Yap