1. Anasayfa
  2. Uncategorized

Hava Yastığı İkaz Lambası Neden Yanar?

Hava Yastığı İkaz Lambası Neden Yanar?
0

Hava yastığı ikaz lambası neden yanar sorusu araç gösterge panelinde bu yönde bir ikaz lambası gören sürücülerin sorduğu bir sorudur. Hava yastığı, emniyet kemeri ile birlikte araç güvenliğindeki en önemli unsurlardan biridir. Bir çarpışma sırasında yolcuların yaralanmasını azaltan, böylece ölüm veya ciddi yaralanmayı önleyen bu sistemde bir sorun meydana gelmiş olabilir. Bu durum gösterge panelinde bir ikaz lambası ile belirtilecektir.

Hava Yastığı İkaz Lambası Neden Yanar?

Hava Yastığı İkaz Lambası Nedir?

Aracın çalıştırıldığı her seferde, aracın tüm elektronik sistemlerinde ve cihazlarında bir güvenlik kontrolü gerçekleştirilir. Bu kontroller hava yastıklarını da kapsamaktadır. Başlangıçta yaklaşık 5 saniye kadar hava yastığını işaret eden lamba yanar. Ancak bu lamba, motorun bu çalışması öncesinde yapılan kontroller sebebiyledir. Eğer bu aşamadan sonra ışık sönerse, hava yastıklarında herhangi bir problem bulunmadığı anlamına gelecektir.

Hava Yastığı İkaz Lambası Neden Yanar Ve Ne Yapılması Gereklidir?

Hava Yastığı İkaz Lambası Neden Yanar Ve Ne Yapılması Gereklidir?

Hava yastığı ikaz ışığı yanmaya devam ederse, bu ciddi bir sorunun işaretidir. Hava yastıklarının doğru çalışmaması veya hiç çalışmaması olası bir kazada ölümcül sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle araç gösterge panelinde böyle bir geri bildirim alındığında mutlaka servise başvurulmalıdır.

Servislerde araç bilgisayara bağlanarak ilgili ikaz lambasının tam olarak neden yandığına ilişkin bir test yapılabilmektedir. Bu lambanın yanma nedeni, aracın ön tarafında bulunan, ani frenleme durumunda hava yastığını aktif hale getiren darbe algılama sensörlerinde olabilmektedir.

Hava yastığı ışığı, cihazın elektrik sistemi konektörlerinde bulunan kabloların, bir elektrik süpürgesiyle temizlik yapılması veya koltuğun ayarlanması gibi durumlarda kabloların gerdirilmesi veya gevşetilmesi gibi durumlarda da yanabilmektedir. Eğer ışığın yanma sebebi bu ise araç gösterge paneli kabloları veya aracın ön koltuğunun alt bölümünden geçen kablolar kontrol edilerek lambanın sönmesi sağlanacaktır. Ayrıca bu lamba hava yastıklarının şişmesini tetikleyen aksamdaki sorunları da gösterebilir. Böyle durumlarda onarım için ilgili bölümün açılması gerekecektir. Dolayısıyla araç panelinde hava yastıklarında bir problem olabileceğini işaret eden arıza lambalarında durumun ciddiye alınması gereklidir. Birçok durumda kablo kaynaklı bir sorun oluşsa da olası bir kazada hava yastıklarının devre dışı kalması ihtimali de bulunmaktadır.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir