1. Anasayfa
  2. Bakım Onarım

Golf 7 Fren Balatası İkaz Lambası


0

Golf 7 fren balatası ikaz lambası yanmasının birkaç nedeni vardır. Arabanızın güvenli çalışması, frenlerinizin her ihtiyacınız olduğunda düzgün çalışmasına bağlıdır. Gösterge panelinde fren uyarı ışığı ile karşılaştığınızda, ihtiyacınız olduğunda sizi durduracak sistemin güvenilirliğini sorgulamanız tavsiye edilir.

Golf 7 aracınızda fren balatası ikaz lambası; aşağıdakiler dahil çeşitli nedenlerle yanabilir:

  • ABS arızası
  • Fren balatalarının yıpranması
  • Düşük akü voltajı
  • Fren hidroliği seviyesinin düşmesi
  • El freninin sıkışması

Gösterge panelindeki fren balatası ikaz lambalarından biri yanarsa, bu durum küçük veya büyük bir soruna işaret ediyor olabilir. Aracınızı sürüşe devam etmeden önce dikkatli olmanız tavsiye edilir.

Golf 7 Fren Balatası İkaz Lambası Hangi Durumlarda Yanar?

Golf 7 Fren Balatası İkaz Lambası Hangi Durumlarda Yanar?

Fren hidroliği bu tür ikaz lambalarının yanmasında ilk nedenlerden biri olmaktadır. Golf 7’nizin mekanik fren sistemi hidroliktir, bu da fren sistemindeki sıvının frenlerin nasıl uygulanacağını kontrol ettiği anlamına gelir.

Aracınızdaki fren ikaz lambası, park freni mekanizmasını, depodaki fren hidroliğini ve valf anahtarındaki herhangi bir basınç kaybını izler. El freni çekilirse veya rezervuarınızdaki fren hidroliği düşükse, ışık yanar. Ancak burada asıl önemli nokta, fren hidroliği sızıntısı olup olmadığının belirlenmesidir.

Eğer otomobilinizin altında bir sızıntı görürseniz, sürüşe devam etmemelisiniz. Fren hidroliği olmadan araç kullanmak son derece tehlikelidir çünkü frenleriniz tepki vermez. Bir sızıntı durumu varsa, servise başvurmanız en doğru seçenek olacaktır. Servisler bu tür durumlarda araçların bulunduğu konuma gelerek onarım yapabilmektedir.

Fren diskinin aşınması durumunda da yine Golf 7 aracınızda fren baltası ikaz lambası yanacaktır. Böyle bir durumun olup olmadığı aşağıdaki durumlarla anlaşılacaktır:

  • Fren basıncı uygularken yüksek ses duyulması
  • Fren diskindeki çelik destek plakası arasındaki temas nedeniyle fren diskinin yüzeyinde ciddi hasar
  • Bir aksın her iki tarafındaki dengesiz frenleme etkisi nedeniyle aracın fren esnasında bir yöne doğru eğrilmesi

Golf 7 Fren Balatası İkaz Lambası Söndürmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Golf 7 sahibiyseniz ve gösterge panelinde fren balatası ikaz lambası yanıyorsa, yukarıda da belirtildiği gibi frenler, araçlarda hayati öneme sahip oldukları için mutlaka en kısa sürede servise başvurmanız tavsiye edilir. Küçük bir ihtimal de olsa ışığın hatalı yanması da mümkündür. Ancak bu durumun kontrolünün servis tarafından sağlanması gereklidir.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir