Motor Arıza Lambası Yanıyor Gaz Yemiyor
  1. Ana Sayfa
  2. Ariza Işıkları

Motor Arıza Lambası Yanıyor Gaz Yemiyor

0

Motor arıza lambası yanıyor gaz yemiyor şeklinde ifade edilen sorun hemen her modelde ortaya çıkabilen bir durumdur. Eğer aracınızı sürüyorken, gösterge panelinde motor ışığının yandığını görürseniz panik yapmayın. Bunun ne anlama geldiğini, olası nedenleri ve bu durumda nasıl davranılacağını yazının devamından öğrenebilirsiniz.

Motor Arıza Lambası Yanıyor Gaz Yemiyor Sorunu

Motor Arıza Lambası Yanıyor Gaz Yemiyor, Bu Durumda Ne Yapılmalı?

Araçlarının gösterge panelinde motor arıza lambası yanan kişilerin büyük çoğunluğu için bu ikaz lambasının yanıyor olması, aracının büyük bir sorun yaşamakta olduğuyla ilişkilendirilir. Ancak durum öyle değildir. Bu uyarı ışığı küçük arızaları işaret ettiği gibi ciddi sorunların da habercisi olabilir.

Bu ışık (turuncu veya kırmızı olabilen bir motor ve üçgen şeklinde),  genel olarak elektronik enjeksiyon sisteminde bir problemin varlığını gösterir. Bu durum sadece bir servis tarafından doğru şekilde teşhis edilebilir. Bu sistem, otomobilin motorunu en iyi şekilde beslemekten sorumludur. Böylece motorun doğru çalışması için gerekli olan yakıt ve hava miktarlarını belirler. Bunun etkili ve verimli bir şekilde gerçekleşmesi için sistem, aracın çalışması hakkında bilgi toplayan sensörlerden oluşur.

Bu bilgi, sistemin beyni olan ECU olarak bilinen bir bilgi merkezine ulaşır. Alınan verilere dayanarak, kontrol ünitesi, aracın çalışması için gerekli bileşenleri sağlamak için komutlar iletir.

Bu nedenle de motor arıza lambasının yanması durumunda ilk olarak profesyoneller, arızanın elektronik sistemde olduğunu varsayarak, ilk seçenek olarak aracı kapatıp birkaç dakika beklemek ve tekrar açmayı tavsiye ederler. Böylece sistem yeniden başlatılır, sensörler tekrar kontrol edilir ve bazı durumlarda bu uyarı kaybolur.

Motor arıza uyarısı devam ederse, yapılacak en iyi şey arabayı mümkün olan en kısa sürede güvenilir bir tamirciye götürmektir. Tamirci, gerçek sorunun tespit edilmesini sağlayan özel bir makineye sahip olmalıdır.

Motor Arıza Lambası Yanıyor Gaz Yemiyor
Motor Arıza Lambası Yanıyor Gaz Yemiyor
Motor Arıza Lambası Yanıyor Gaz Yemiyor Arızası

Hangi Durumlarda Motor Arıza Lambası Yanar?

Temel olarak, bu uyarı göründüğünde bunun nedeni enjeksiyon sistemine ait parçalarda bir sorun olmasıdır. Bu anlamda, bu uyarıyı tetikleyebilecek birkaç neden vardır. Ancak en yaygın olanları şunlardır:

  • Bujiler tıkalı veya kötü durumda;
  • ECU hataları;
  • EGR valfi tıkalı veya hasarlı;
  • Tıkalı katalizör;
  • Hasarlı sıcaklık sensörü;
  • Tıkalı enjektörler;
  • Oksijen sensörü hasarlıdır;
  • Sistemdeki bir sensörün genel hatası.

Yorum Yap