1. Anasayfa
  2. Uncategorized

Şanzıman Arıza Işığı

Şanzıman Arıza Işığı
0

Şanzıman arıza ışığı, otomobillerin gösterge panelinde görüldüğünde mutlaka ciddi bir soruna işaret eder. Otomatik şanzımanlı araçlar, sistemde bir sorun varsa ön paneldeki uyarı ışığını yakabilir (tıpkı motor sorunlarında olduğu gibi.). Bu durumda, şanzıman kutusundaki herhangi bir arıza için ışık yanabilir. Dolayısıyla tam olarak hangi parçada sorun olduğuna ilişkin tespit yapılabilmesi için servise başvurulması tavsiye edilir.

Şanzıman Arıza Işığı Nedir, Hangi Arızalarda Yanar?

Şanzıman Arıza Işığı

Aracınızın gösterge panelinde şanzıman arıza ışığı aktif hale geldiyse, hiç şüphesiz vites geçişlerinde fark edebileceğiniz bir sorun meydana gelmiştir. Şanzıman ve dolayısıyla viteslerin arızalanmasında çeşitli faktörler etkili rol oynarlar. Bunlar arasında, şanzımanın soğumasını ve yağlanmasını bozan düşük şanzıman yağı veya eski sıvı kullanımı. İdeal olan, sıvının seviyesini ve ayrıca görünümünü kontrol etmektir (kırmızımsı veya kahverengi renkte, her zaman berrak ve yarı saydam olmalıdır).

Bu aynı zamanda dahili bileşenlerle (dişliler, yaylar ve yataklar gibi), düzensiz sensörler (örneğin, dişlinin yanlış çalışmasına neden olarak yanlış hız bilgisi yayarlar) veya diğer bazı kırık veya aşınmış bileşenlerle ilgili sorunlar olabilir.

Arabanız bu işaretlerden herhangi birini gösteriyorsa, bir analiz ve onarım yapmak için servise başvurmanız önerilmektedir.

Şanzıman Arıza Işığı Yandığında Ne Yapılmalıdır?

Şanzıman Arıza Işığı Yandığında Ne Yapılmalıdır?

Otomobiller herhangi bir sorun ortaya koymadan önce çeşitli sinyaller gösterirler. Şanzıman arızası durumunda, şanzımanın dışında herhangi bir yağ izi olup olmadığını kontrol etmek mümkündür. Dışarıdan yağ ile kirlenmişse, bir sızıntı olması çok muhtemeldir. Bu yüzden en kısa zamanda bir servise başvurulması uygun olacaktır. Sızıntı daha ileri bir aşamadaysa, dişli yağı zemine damlayacaktır. Bu yüzden aracınızın sürekli olarak durduğu (örn: otoparklar) zemin veya zeminlere bir göz atın. Kırmızımsı veya açık kahverengi tonda yağ izleri varsa, şanzıman yağı sızdırıyor demektir. ,

Uzun süre bu arıza ışığı yanarken aracı sürmek, şanzımanda çok fazla aşınmaya neden olabilir ve servis ömrünü önemli ölçüde kısaltabilir. Ayrıca bazı modeller, bu tür arıza durumlarında oluşması muhtemel problemleri engellemek adına motor devrini sınırlar. Böylece, şanzıman gerilimi azaltılarak, ilgili arıza nedeniyle istenmeyen bir sorun yaşanması ihtimalinin de önüne geçilmiş olur.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir