1. Anasayfa
 2. Beyaz Eşya

Buzdolabı Çalışıyor ama Soğutmuyor! 9 Maddede ÇÖZÜMÜ!

Buzdolabı Çalışıyor ama Soğutmuyor! 9 Maddede ÇÖZÜMÜ!
0

Buzdolabı çalışıyor ama soğutmuyor! Buzdolabı neden Soğutmaz? Buzdolabı Arızaları ve Çözümleri ile ilgili sizlere detaylı bir içerik hazırladım. Buzdolabınızın soğutmamasının birkaç nedeni vardır. Bazı sorunları kendiniz çözebilirsiniz, bazılarını ise teknisyenin teşhis edip onarmasını gerektirebilir.

Buzdolabının Soğutmamasının Nedenleri

Bu liste, herhangi bir marka buzdolabınızın servis desteği gerektirmeyen soğutmamasının 8 yaygın nedenini sağlayacaktır. Kendiniz kontrolleri yaparak sorunu teşhis edebilir ve düzeltebilirsiniz.

1. Buzdolabı düzgün şekilde prize takılmamış

Cihazın fişi düzgün takılmamışsa, fişi prizden çıkarıp tekrar takın. Fiş düzgün şekilde takılmışsa, fişi çıkarın ve aynı prize başka bir cihaz takmayı deneyin. Yeni takılan öğe çalışmıyorsa, o prizde hata var demektir.

2. Buzdolabı Kapısı Düzgün Kapatılmamış

Kapının düzgün kapatıldığından emin olmak için kontrol edin. Bunu yapmamak soğuk havanın dışarı sızmasına neden olur.

3. Kapı Contası Kontrolü Yapın

Kapı contalarının yırtık, yıpranmış veya kirli olmadığından emin olun. Kirli contalar, sıcak havanın içeri girmesine yetecek kadar büyük boşluklara neden olabilir ve bu da soğutmayı etkiler. Contanın çevresinde kirli contalar veya don oluştuğunu fark ederseniz, bunları hemen temizleyin ve buzdolabınızın tekrar uygun sıcaklığa gelmesi için 24 saate kadar bekleyin. Contaların hasar görmesi durumunda servis gerekli olacaktır.

 arıza tespit cihazı

4. Doğrudan Güneş Işığından veya Isı Kaynağından Kaçının

Buzdolabınız doğrudan güneş ışığı alıyorsa veya bir ısı kaynağının yakınında bulunuyorsa, mümkünse buzdolabının yerini değiştirin.

5. Sıcaklığı Düşürün

Buzdolabınızın sıcaklık ayarlarını düşürün. Buzdolabı için ideal sıcaklık yaklaşık 3°C (37°F) ve Dondurucu için -18°C’dir (0°F).

6. Duvardan yeterli alan

Buzdolabını, cihazın arkası duvardan uzakta olacak şekilde hareket ettirin. Buzdolabının arkası ile duvar arasında gereken minimum açıklık bir 3-4 cm’dir.

7. Yiyecekler çok sıkı yerleştiriliyor

Buzdolabınızın hava akışına ihtiyacı var! Buzdolabınızda veya derin dondurucunuzda çok fazla yiyecek varsa, havalandırma deliklerini kapatıyor olabilirsiniz ve bu da buzdolabınızın gerektiği gibi soğumamasına neden olabilir. Havalandırma deliklerinizin yiyecekler tarafından engellenmediğinden emin olun.

8. Kondenser Bobinleri Kirli

Buzdolabının arka tarafındaki kondansatör bobinleri kirlendiğinde veya örümcek ağlarıyla kaplandığında ünite düzgün şekilde soğuyamaz. Buzdolabınız için yapabileceğiniz en kolay bakım öğelerinden biri, en az altı ayda bir buzdolabını çekip kondenser bobinlerini temizlemektir.

Nasıl Düzeltilir:

 1. Kabinin dış alt ön tarafında bulunan devrilme önleyici braketlerin mandalını açın.
 2. Buzdolabını dikkatlice dışarı kaydırın ve bobinleri el aparatı ile elektrikli süpürgede temizleyin.
 3. Bobinleri bükmemeye veya başka şekilde hasar vermemeye dikkat edin.

9. Arızalı Fan Motoru

Kondenser fanı, kompresörün üzerinden ve kondenser bobinlerinden havayı çeker. Fan motoru normal çalışmıyorsa buzdolabı düzgün şekilde soğumayacaktır. Normalde buzdolabının alt kısmında bulunur ve kondenser serpantinlerine hava üfler. Bu arıza servis ihtiyacı doğurur.

Genel Olarak Buzdolabı Arıza Nedenleri

 • Buzdolabı motoru arızalanmış olabilir. Maddi açıdan çok maliyetli olabilir.
 • Fan motoru arızası vermiş olabilir.
 • Kompresör arıza yapmış olabilir.
 • Buzdolabı gövdesinde elektrik kaçağı olabilir.
 • Buzdolabı gaz borularında tıkanma meydana gelmiş olabilir.
 • Zamanlayıcı (timer) arızası olabilir.
 • Gaz kaçağı nedeniyle buzdolabı gazı bitmiş olabilir

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir