1. Anasayfa
 2. Beyaz Eşya

Çamaşır Makinesi Kapağı Açılmıyor! Arçelik,Bosch,Vestel,Beko

Çamaşır Makinesi Kapağı Açılmıyor! Arçelik,Bosch,Vestel,Beko
0

Bu içerikte sizlere çamaşır makinesi kapağı açılmıyor sorununda ne yapmanız gerektiğini anlatacağım. Bu problemler tüm çamaşır makineleri için evrensel bir sorundur. Yani aramalarınız aşağıdaki şekildiyse, içeriği okumaya devam edebilirsiniz.

 • Arçelik çamaşır makinesi kapağı açılmıyor
 • Bosch çamaşır makinesi kapağı açılmıyor
 • Vestel çamaşır makinesi kapağı açılmıyor
 • Beko çamaşır makinesi kapağı açılmıyor
 • Profilo çamaşır makinesi kapağı açılmıyor
 • Samsung çamaşır makinesi kapağı açılmıyor
 • Siemens çamaşır makinesi kapağı açılmıyor
 • Ariston çamaşır makinesi kapağı açılmıyor

 Genellikle çamaşır makinesinde kapağın açılmamasının nedenleri;

 1. Makinenin kapı kilidini bekletme süresi.
 2. Kapı Mandalı Sıkışmış olması. / Kilitin bozulmuş olması. / Çocuk kilidinin aktif olması.
 3. Çamaşır makinesinin içerisinde hala su olduğunu algılaması.

1. Makinenin kapı kilidini bekletme süresi

Çoğu çamaşır makinesi, yıkama işlemi tamamlandıktan iki dakika sonra kapıyı serbest bırakan bir termal kilit kullanır. Kapı kolunuz sertleşiyor ve hareket etmiyorsa sorun kilittedir. Öncelikle makineyi beş dakika kapalı tutmayı deneyin, ardından kapıyı tekrar açmayı deneyin.

Eğer açılıyorsa problem yok demektir. Bu durum makinenizin bir özelliğidir.

2. Kapı Mandalı Sıkışmış / Kilit bozulmuş /Çocuk kilidi aktif

Bazı durumlarda çamaşır makinenizdeki kapı mandalı sıkışabilir. Örneğin hasar görmüş veya kırılmış olabilir ya da bir giysi parçasına kapılmış olabilir. Kendim çok yakın bir zamanda bu durumu yaşadım. Kapak camı ile tamburdaki plastik kısım arasına giysi sıkışmıştı. Hatta bir ileri seviye makine su aldığında kapak yanından su sızıntı yapıyordu. Bu durumda makineyi durdurdum. Restleyerek sıfırladım. Yaklaşık 2 dakika bekledikten sonra kapak açıldı. Fakat sorun hala çözülmediyse 3. Maddeye geçiyoruz.

Diğer bir durumda çocuk kilidinin açık kalmış olması;  Çoğu çamaşır makinesinde, kapağın açılmasını önleyen bir çeşit çocuk kilidi bulunur. Bazıları seçenek düğmeleri veya ayarlar aracılığıyla elektronik olarak etkinleştirilebilir.

3. Çamaşır makinesinin içerisinde hala su olduğunu algılaması

Bu biraz sıkıntılı bir sorundur. Genelde su boşaltıldıktan sonra çamaşır makinenizin kapağı açılır. Yani kapıyı zorla açmaya başlamadan önce çamaşır makinesinin içindeki sudan kurtulmanız gerekiyor ve bunun için de takip edilmesi gereken bir süreç var.

Öncelikle, herhangi bir çalışmaya başlamadan önce daima makinenizin kapalı olduğundan ve fişinin prizden çekildiğinden emin olun.

İlk adım, tahliye hortumu aracılığıyla suyu makineden tahliye etmeye çalışmaktır. Bunu yapmak için tek yapmamız gereken hortumun çıkışını bir kaseye veya başka bir kaba koymak. Hortum tamburdan daha aşağıya yerleştirildiği sürece yer çekimi devreye girecek ve su dışarı akacaktır. Su serbestçe akıyorsa, herhangi bir tıkanıklık olmadığını ve sorunun muhtemelen çamaşır makinesinin tahliye pompasında bir arıza olacağını biliyoruz.

Bazı makinelerde tahliye hortumu bu makinede olduğu gibi tamburun üzerinden yukarıya doğru yönlendirildiğinden suyun bu şekilde tahliye edilmesi mümkün değildir.

Makinenizde bu tür veya tahliye hortumu kuruluysa veya tahliye hortumundan su tahliye edilmiyorsa, bir sonraki adım, çamaşır makinenizde varsa filtre aracılığıyla makineyi boşaltmayı denemektir. Makineyi hafifçe geriye doğru eğmemiz gerekiyor ve beklemede bir kase ve birkaç havluyla filtreyi yavaşça söküyoruz. Su kaseye akmaya başlamalıdır. Kase dolduğunda filtreyi sıkın ve kaseyi boşaltın. Makinede su kalmayıncaya kadar bu işlemi tekrarlayın.

Filtreden su yine tahliye edilemezse, tıkanıklık normalde varilin altından pompaya bağlanan hortum olan karter hortumunda olmalıdır. Bu kısımda tecrübeye ihtiyacınız olacak. Daha önce hiç çamaşır makinesi parçaları ile haşır neşir olmadıysanız, bu durumda servis çağırmanız daha doğru olabilir.

İçeride su göremiyorum, çamaşır makinesi kapağı neden açılmıyor?

İçeride su göremiyorsanız ve çamaşır makinesi normal şekilde tam sıkma işlemi gerçekleştiriyorsa, bu durum kapı mekanizmasındaki mekanik bir arızadan kaynaklanıyor olabilir.

Çamaşır Makinesi Kapağı Neden Açılmaz? (Servis Gerekli)

Basınç anahtarı arızası

Çamaşır makinesindeki basınç anahtarı, bilgisayara kapıyı açmanın güvenli olduğunu söyleyen şeydir. Temel olarak tamburda su kalmadığını, dolayısıyla kapının mandalının açılabileceği anlamına gelir. Basınç anahtarı sıfırlanmazsa kapı açılmaz.

Çamaşır makinenizi duvardan kapatıp birkaç dakika dinlenmeye bırakırsanız, bu genellikle basınç şalterini sıfırlamak ve kapıyı açmak için yeterlidir. Problem devam ederse çamaşır makinenizdeki basınç şalterini değiştirmeniz gerekebilir.

Drenaj sorunları

Bunun nedeni filtre veya drenaj hortumundaki tıkanıklık veya arızalı pompa olabilir.

Arızalı Kilitleme Devreleri

Çamaşır makinesi kapı mandalları, kullanıcıları hareketli parçalardan korumak amacıyla gecikmeli açılma için bir elektrik bobini mekanizması ile sabitlenmiştir. Kilitleme devresi çeşitli nedenlerle arızalı olabilir; genellikle gevşek, yanmış veya aşırı ısınmış kablolar.

Genel Tavsiyeler

Çamaşır makinenizin filtrelerini temiz tutarak ve her yıkamada filtrelerde veya hortumlarda tıkanmaya neden olabilecek yabancı cisimlerin olup olmadığını kontrol ederek çamaşır makinenizin kapağının sorunsuz çalışmasını sağlayacak önleyici tedbirler alabilirsiniz.

Sabırlı olun ve yıkama tamamlandıktan sonra kapı kilidinin açılmasını bekleyin; kapıyı açmaya zorlamak kolu veya kilitleme mekanizmasını kırabilir. Basınç şalterini bozmamak için çamaşır makinesini aşırı yüklemeyin.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir