1. Anasayfa
  2. Ariza Işıkları

Ön Disk Fren Balataları Aşınma İkaz Lambası

Ön Disk Fren Balataları Aşınma İkaz Lambası
0

Ön disk fren balataları aşınma ikaz lambası sensör sistemine bağlıdır. Fren balatası aşınma sensörleri, balataları ne zaman değiştireceğiniz konusunda sizi uyarmak için tasarlanmıştır. Fren balatalarının ne zaman değiştirileceğini hakkında araç sahiplerini uyararak, öngörülemeyen sorunları önlemek üzere geliştirilmiş sistemlerdir. Prensip olarak, araçlarda bu sensörler yalnızca ön tamponlarda bulunabilir veya ön ve arka kısımda da olabilir.

Ön Disk Fren Balataları Aşınma İkaz Lambası

Ön Disk Fren Balataları Aşınma İkaz Lambası Söndürme

İki ana tip balata aşınma sensörü vardır:

1) Elektrikli sensörler

2) Sesli sensörler

Elektrikli aşınma sensörleri

Fren balatalarını değiştirme zamanı geldiğinde aracın ön panelindeki bir gösterge ışığını yakarak uyarırlar. Bu sensörlerin bir ucu fren balatalarının ucuna takılıdır. Diğer ucunun yanı sıra bir araç kablo demetine bağlanır. Ek olarak, sensörün her iki ucu bir tel veya kabloyla bağlanır. Esas olarak, balatalar aşınmaya başladığında, sensör fren diskine sürtünür. Ardından arabanın gösterge panelindeki ışık, değişim zamanını işaret eder.

Sesli balata aşınma sensörleri

Fren balatalarını değiştirme zamanı geldiğinde ses çıkararak uyarırlar. Bu sensör, uçların ucuna takılmış metal bir çubuktan oluşur. Öyle ki, balatalar yıprandığında, sensör, karakteristik bir ses üreterek fren diskinde sürtünmeye başlar. Bu şekilde sürücü, fren balatalarını değiştirme zamanının geldiğini fark eder.

Ön Disk Fren Balataları Aşınma İkaz Lambası
Ön Disk Fren Balataları Aşınma İkaz Lambası

Fren Balatası Aşınma Sensörlerinde Olası Arızalar

Elektrikli sensörler söz konusu olduğunda, sensör kablosu kesilebilir. Sonuç olarak, bu balatalar kullanım ömürlerinin sonuna gelmeden panel ışığının yanmasına neden olacaktır. Bu durumda sensör yalnızca hasarlı kabloyu tamir ederek kurtarılabilir.

Balatalar, dörtlü parçadan meydana gelirler. Bununla birlikte, tüm parçalar sensörlerle donatılmamıştır. Ancak, herhangi bir nedenle, fren sistemini oluşturan parçalarda eşit olmayan bir aşınma varsa, aşınma uyarı sistemi işlevinde başarısız olabilir.

Özetle, aşınma sensörleri, sürücüyü fren balatalarını ne zaman değiştirmesi gerektiği konusunda uyaran cihazlardır. Bununla birlikte, sensör etkinleştirildiğinde, sürücünün kullanması için hala yaklaşık 3 mm balata ömrü vardır. Bu şekilde bir servise kolaylıkla gidebilir. Böylece kısa mesafelerde nispeten güvenli bir sürüş ile en yakın servis noktasına gidilebilmektedir.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir