1. Anasayfa
  2. Ariza Işıkları

EGR Arıza Işığı

EGR Arıza Işığı
Motor Arıza Lambası Sembolü
0

EGR arıza ışığı, egzoz gazı devridaim valfine bağlı olarak çalışan bir sensördür. Egzoz gazı devridaim valfi ise birçok karayolu taşıtında yaygın olarak bulunan bir bileşendir. Silindir sıcaklıklarını ve NOx emisyonlarını azaltmak için egzoz gazlarını araç girişine geri döndürmek için tasarlanmış bir emisyon sistemi olan aracın egzoz gazı devridaim (EGR) sisteminin bir parçasıdır. EGR valfi, basıncı kontrol eden ana bileşenlerden biridir. Valf açıldığında, araç emisyonlarını kontrol etmeye yardımcı olmak için egzoz gazlarının aracın EGR sisteminden geçmesine izin verilir. EGR valfında bir sorun olduğunda, EGR sisteminin akışı ve çalışmasıyla ilgili sorunlar oluşabilir ve bu da emisyonların artmasına ve performans sorunlarına yol açabilir.

EGR arıza ışığı

EGR Arıza Işığı Hangi Sorunlara İşaret Eder Ve Ne Anlama Gelir?

Otomobilinizin gösterge panelinde bu ışığın yandığını fark ederseniz, EGR sisteminde birçok farklı soruna işaret ediyor olabileceğini unutmayın.

Motor performans sorunları

EGR valfiyle ilgili bir sorunun ilk belirtilerinden biri motor performans sorunlarıdır. Tıkalı veya arızalı bir EGR valfi, aracın hava-yakıt oranını kesintiye uğratabilir ve bu da düşük güç, hızlanma ve hatta yakıt verimliliği gibi motor performansı sorunlarına neden olabilir.

EGR arıza ışığı

Rölanti Sorunu

Aracın EGR valfiyle ilgili bir sorunun en yaygın belirtilerinden biri rölantidir. EGR valflerinin arızalanması ve açık konumda problem yaşaması nadir değildir. Bu, egzoz gazı devridaimine yol açarak istenmeyen durumlarda dahi ani bir şekilde motorun istop etmesine neden olabilir.

Motor ışığının yandığını kontrol edin

Yanan bir motor kontrol ışığı, arızalı bir EGR valfinin başka bir belirtisidir. Bilgisayar, aracın EGR valf devresinde veya konumunda bir sorun tespit ederse, sürücüye sorunu bildirmek için motor kontrol ışığını tetikleyecektir. Motor arıza ışığı, çok çeşitli başka sorunlar için de etkinleştirilebilir, bu nedenle araç bilgisayarınızın sorun kodlarına karşı taranması şiddetle önerilir.

EGR valfi, özellikle katı emisyon düzenlemelerine sahip ülkelerde araçlar için önemli bir emisyon bileşenidir. Aracınızın EGR valfinde bir sorun olabileceğinden şüpheleniyorsanız, aracın bir EGR valf değişimine ihtiyacı olup olmadığını belirlemek için otomobilinizi bir servise götürerek kontrol edilmesini sağlayabilirsiniz.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir