1. Anasayfa
  2. Ariza Işıkları

Bobin Arıza Lambası Yakar Mı?

Bobin Arıza Lambası Yakar Mı?
Motor Arıza Lambası Sembolü
0

Bobin Arıza Lambası Yakar Mı?

Sürücülerin merak ettiği konular arasında Bobin Arıza Lambası Yakar Mı? konusudur. Genellikle bobin arızaları lambanın yakılmasında etkili değildir. Fakat bazı durumlarda bu eylem geçerliliği söz konusu olmayabiliyor. Özellikle misfirededek satışlarının yoğun olması beraberinde arızanın yakılmasına neden olabiliyor. Fakat misfine sisteminde meydana gelen arızanın temel sebebi bobin olmayabiliyor. Bunun haricinde birçok araç sürücüleri tarafından bilinmese de subob ve enjektör gibi bazı sistemler de bu arızaya neden olabiliyor.

Bujilerin özellikle düzenli servisler üzerinden kontrollerinin sağlanmaması, gereken durumlarda temizlenmemesi ve bakımlarının gerçekleştirilmemesi beraberinde motor sisteminde de arızalar meydana gelmesine neden olabilir. Buji ve buji kablolarında problem meydana geldiğinde aracın bobin arıza lambası yanıp söner.

Bobin Arızalandığında Ne Gibi Problemler Ortaya Çıkar?

Öncelikle bobin arıza lambası yakar mı, sorusu özet olarak yanıt verdik. Bunun haricinde yine araç sürücüleri tarafından da merak edildiği üzere bobin arızalanması da sıklıkla meydana gelen durumlardan biridir. Bobin arızalanması bazı otomobil modellerinde kolayca fark edilmeyebilir. Ya da yeteri düzeyde deneyimi olmayan araç sürücülerinin de bu problemi hemen fark etmesi mümkün olmayabilir. Çünkü bobin arızalanması bilinenin aksine sinsi bir işleyişe sahiptir. Bu sebeple geç zamanlı fark edilmesi bobin sistemi üzerinde daha ciddi tahribat meydana gelmesine neden olabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Motor Arıza Lambası Yanıyor Gaz Yemiyor

Bobin arızalanmasının bazı belirtileri bulunuyor. Bunlardan ilki doğrudan motorun titreşimli bir şekilde çalışmasıdır. Bobin bozulması durumunda motorda titreşimli bir ses tonu meydana gelir. Bununla birlikte motorla bağlantısı bulunan rölantide kendiliğinden stop eder ve marş sistemine basıldığı süreçten itibaren motor sistemi normal süreçten daha geç zamanlı çalışır ve araç çekişinde ciddi anlamda düşüş meydana gelir. Bu durum beraberinde yakıt tüketiminde de yükselme meydana gelmesine neden olur.

Bobin Arızası Neden Olur?

Bobin sisteminde meydana gelen arızalar bazı sebeplerden dolayı olabilir. Fakat bobin arıza lambası yakar mı, sorusu bununla ilgili olabiliyor. Özellikle benzin yakıtlı araç modellerinde ateşleme bobini bobinlerde çatlak sorunu meydana gelmesi durumunda, bujilerin yaşam süreçlerinin azalmasında veya ateşleme etkisi yeteri düzeyde yapamamasına bağlı meydana gelebilir. Buji kablolarında düşük dayanıklılık ve ohm gibi faktörler de bobin arızasındaki en temel sebepler arasında yer alıyor.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir