ABS Nedir? | ABS Işığı Neden Yanar?
0

ABS ikaz ışığı neden yanar?, ABS ikaz ışığı nasıl söndürülür?, ABS İkaz Işığı İçin Eksiksiz Kılavuz…

Gösterge tablonuzdaki ABS ikaz ışığı, aracınızı çalıştırdığınızda ilk birkaç saniye içinde yanar ve kontrol tamamlandığında söner. Işık sönmüyorsa veya sürüş sırasında yanıyorsa, ABS sisteminde bir sorun var demektir. ABS ikaz lambası genellikle sarı rengindedir ancak bazı araçlarda turuncu ve hatta kırmızı renginde yanabilir.

ABS Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

Her tekerleğe monte edilen sensörler, tekerleklerin dönüş hızını takip eder. Frenleme sırasında bir tekerleğin diğerlerinden daha yavaş dönmesi, tekerleğin kilitlendiğini, aracın kayma riskiyle karşı karşıya olduğunu ve bu nedenle sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybedebileceğini gösterir.

ABS sisteminde kilitlenmeyi önlemek için her tekerleğe doğru miktarda fren hidroliği basıncı uygulayan bir pompa ve valf bulunmaktadır. Tekerleklerdeki sensörlerden gelen veriler aracın hız kesme riskine işaret ediyorsa, direksiyona zaman kazandırmak ve aracın kaymasını önlemek için sürücü kilitli tekerleğe fren yaptığında ABS devreye girer. Kısaca çalışma şekli bu şekildedir.

ABS sisteminizde bu işlevleri yerine getirmesine engel olabilecek herhangi bir sorun varsa ABS ikaz ışığı yanacaktır.

ABS Lambası Neden Yanar?

Tekerleklerdeki sensörler kirli olabilir. Basınçlı su, kaputun iç kısmında tutularak jantın içi temizlenirse sorun çözülebilir. Lamba hala sönmüyorsa, sensör bağlantı kablolarını birkaç dakikalığına fişten çekin ve yeniden takın. Sorun devam ederse;

  • Sensörler arızalanmış olabilir.
  • Sensörler ve ABS kontrolörü arasındaki kablolarda bir sorun olabilir.
  • ABS kontrol ünitesi hasar görmüş olabilir.
  • ABS pompasında veya valfte bir sorun olabilir.
  • Fren hidroliği azalmış olabilir.

ÖNEMLİ İPUCU: Normal fren sisteminde bir sorun varsa kırmızı fren lambası ve ABS lambası da yanar. ABS sistemi arızalı olsa dahi araç kullanılabilir. (Fren lambası yanıyorsa çok risklidir) Ancak frenleme açısından eskisine göre daha az güvenilir olacaktır. Ancak ABS lambası hala yanıyorsa bu sorunun çözülmesi gerekir. Çünkü ABS çalışmazsa araçta bulunan ve sürüş güvenliğini sağlayan çekiş kontrol ve denge kontrol sistemleri çalışmayabilir.

ABS Lambası Nasıl Söndürülür?

Servise gitmeden önce kontrol edebileceğiniz en önemli mekanizma, tekerlek hız sensörlerinin sıkıca takılıp takılmadığı ve kirletici madde içermediğidir.

Bu sensörler her tekerleğin göbeğine monte edilmiştir, böylece tekerleklerinizi sola veya sağa çevirerek önleri daha kolay görebilirsiniz. Arkada işler biraz daha zor.

Bu kontroller yapıldığı halde ABS ikaz ışığı yanıyorsa servise gidip aracınızı OBD’ye bağlayarak arızanın sebebini öğrenebilirsiniz.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir