1. Ana Sayfa
  2. Ariza Işıkları

ABS İkaz Lambası Nedir?

ABS İkaz Lambası Nedir?
+ -

ABS İkaz Lambası Nedir?

Öncelikle ABS İkaz Lambası Nedir son yılların en çok merak edilen ayrıntıları arasında yer alıyor. Tüm otomobil modellerinde abs lambası mutlaka yer alır. Dolaysıyla gösterge kısmında abs lambası yanması yüksek ihtimalle sistemde bir arıza meydana geldiğini gösterir. Fakat bu durum birçok araç sürücüleri tarafından hemen fark edilmeyebilir. Özellikle acemi sürücüler bu durumu genellikle geç zamanlı fark edebiliyor.

Bu durumda araç modelinde normal fren sisteminde herhangi bir işlev sorunu olmasa dahi fren sistemine yakın bir konumda yer alan ABS sisteminde işlev sorunu olduğu gözlemlenebilir. ABS sistemi, özellikle ani frenlemelerin engellenmesi, araç direksiyon sisteminin kilitlenmesinin önlenmesi ve güvenli bir sürüş olanağı söz konusu olması açısından özel olarak geliştirilmiş bir tür araç güvenlik kontrol sistemidir.

ABS İkaz Lambası Neden Yanar?

Profesyonel araç servisleri tarafından da vurgulandığı üzere abs ikaz lambası nedir, konusu gerçek anlamda geniş bir ayrıntıdır. ABS ikaz lambası birçok sebepler doğrultusunda yanabilir. Özellikle sistem içerisinde yer alan sigortaların kendiliğinden atması, arızalı ya da kirlenmiş hız sensor sistemleri, hız sensorlarıyla ABS kontrol mekanizması arasında bir köprü görevi üstlenen kablolarda meydana gelen kopukluklar, ABS kontrol sisteminde meydana gelen bazı arızalar, fren hidrolik düzeyinde düşüklük meydana gelmesi ABS ikaz lambasının yanmasındaki en temel nedenlerdir.

Önerilen Yazı
ESP İkaz Lambası

Bunun haricinde kilitlenmenin engellenmesi açısından da her bir araç tekerleği üzerinde doğrudan basınç uygulamakla görevli olan pompa ve vulf sistemi yer alır. Bu sistemlerden herhangi birinde de arızalanmalar meydana gelmesi beraberinde ABS ikaz lambasının yanmasına sebep olabilir. Bu durumda kurumsal araç servisi üzerinden ABS güvenlik sisteminin mutlaka kontrol ettirilmesi tavsiye edilir.

ABS Işığı Yanması Durumunda Yapılması Gerekenler

Birçok sürücüler abs ikaz lambası nedir haricinde ABS ışığı yanması durumunda ne yapması gerektiği konusunda endişe yaşayabiliyor. Bu durumda aracın güvenli bir alana çekilerek kontağı kapatılmalıdır. ABS ışığının yanmasına farklı bir etken sebep olması durumunda motor tekrardan çalıştırıldığında ABS ışığı kendiliğinden sönecektir.

Bu durumda da ışık yanma devam ettiğinde aracın ilgili servis firmasına teslim edilmesinde fayda bulunur. Ayrıca bu süreç boyunca aracın dikkatli bir şekilde kullanılması önemlidir. Ani frenleme ve sert sürüşten uzak durulmalıdır.

Yorum Yap