1. Anasayfa
  2. Ariza Işıkları

Jetta Airbag Lambası Söndürme

Jetta Airbag Lambası Söndürme
0

Jetta airbag lambası söndürme, aracının gösterge panelinde airbag ikaz lambası yanmakta olan kişilerin sorduğu bir sorudur. Airbag lambası neden yanar ve bu ikaz lambası nasıl söndürülür gibi konular burada açıklanmıştır.

Jetta Airbag Lambasının Yanması Ne Anlama Geliyor?

Jetta Airbag Lambasının Yanması Ne Anlama Geliyor?

Tamamlayıcı güvenlik sistemi (SRS) olarak adlandırılan aracınızın hava yastığı sistemi, bir çarpışma durumunda hava yastığı sağlayarak çarpışma zararını en aza indirmek için saniyenin onda birinde şişecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sistem, hava yastığının açılıp açılmayacağını belirlemek için emniyet kemerleri ve koltukların üzerindeki sensörleri kullanır. Bu şekilde yolcu koltuğunda kimse yoksa hava yastığı gereksiz yere açılmayacaktır.

Jetta Hava Yastığı Uyarı Işığının Anlamı Nedir?

Motor her çalıştırıldığında, bilgisayar, her şeyin beklendiği gibi çalıştığından emin olmak için sistemi hızlı bir şekilde tarar. Aracı çalıştırdığınızda hava yastığı uyarı ışığı birkaç saniye yanar ve her şey doğruysa otomatik olarak söner. Işık yanık kalırsa, bilgisayar bir sorun algılamıştır ve nedenini belirlemeye yardımcı olmak için bir kod kaydedecektir. En önemlisi, ışık yanmaya devam ederse, hava yastıklarının rastgele açılmasını önlemeye çalışmak için hava yastığı sistemi devre dışı bırakılacaktır. Bazı yaygın sorunlar, arızalı bir emniyet kemeri anahtarı veya koltuk sensörünü içerir. Daha eski araçlarda, saatin yayının takılması durumu yaygındır.

Jetta Airbag Lambası Söndürme Yolları

Jetta Airbag Lambası Söndürme Yolları

Anahtarın hareket etmesini engelleyebileceğinden emniyet kemerlerinin uç kısımlarını herhangi bir toz veya pislik açısından kontrol edin. Ancak sorun genellikle bu durumdan ötürü kaynaklanmaz. İkaz lambası yanmaya devam ediyorsa, sorunun ne olduğunu belirlemek için hata kodu okuması yapılmalıdır. Jetta dâhil olmak üzere birçok araçta, ikaz lambasını kapatmak için yapılması gereken bir sıfırlama prosedürü vardır. Ancak bu prosedürlerin yetkili servis tarafından gerçekleştirilmesi tavsiye edilmektedir. Bu prosedürler kapsamında airbaglerdeki sorun tespit edilmekte ve giderilebilmektedir.

Hava Yastığı İkaz Lambası Yanıyorken Aracı Sürmek Güvenli Mi?

Aracın sürülmeye devam ettiği süre boyunca, tehlikeli bir kaza durumunda hava yastığının açılmayacağını unutmamalısınız. Kesinlikle gerekmedikçe veya tamir için servise götüremeyeceğiniz sürece aracınızı sürmemeye çalışmanız tavsiye edilir.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir