1. Anasayfa
  2. Ariza Işıkları

Fiat Egea Arıza Kodları Ve Çözümü

Fiat Egea Arıza Kodları Ve Çözümü
0

Fiat EgeA Arıza Kodları Ve Çözümü

Dünya çapında en çok kullanılan kaliteli ve lüks araç modelleri listesinde Fiat Egea yer alıyor. Konforlu sürüş olanağı sunan bu modellerde de bazı sebepler doğrultusunda arıza kodları söz konusu olabiliyor. Bu durumda Fiat EgeA arıza kodları ve çözümü sürücülerin dikkat etmesi gereken önemli ayrıntılar arasında bulunuyor. Arıza kodları birçok nedenlerden dolayı meydana gelebiliyor.

Özellikle motor ve düzenleyici sistemindeki arızalar arıza kodları oluşmasındaki en temel etkenlerdir. Bu kodların detaylı olarak bilinmesi arızanın hangi sistemlerde meydana geldiği konusunda sürücülerin fikir sahibi olmasını sağlar. Arıza kodları ve çözümünde sürücülerin bazı etkili teknikler denemesi tavsiye edilir. Buna rağmen sorun devam etmesi durumunda araca müdahale edilmeden en yakın kaliteli ve güvenilir servis firmasına teslimatı yapılmalıdır.

Hava akış sistemi : Aeacın hava akış sisteminde bir sorun olursa p010e kodu oluşur

Eksantirik Mili:  Aracın eksantirik milinde hata oluşursa 1p000b, 1p000c, 1p0013, 1p0014, 1p001, 1p001b,1p001c, 1p001d, 2p001e, 2p001f, 2p0020 hata kodlarını üretir.

Yakıt Sistemi: Yakıt sisteminde yaşanan bir problem p0005, p0006, p0007i, p000a hata kodlarını üretir.

Selenoid valfı: Selenoid valfi sisteminde arıza oluşursa ECU sistemi p0079, p0080, p0081, p0082, p0083, p0084, p0085, p0086 hata kodlarını üretir.

Arıza Kodları Ve Anlamları

Birçok otomobil modellerinde olduğu gibi Fiat EgeA arıza kodları ve çözümü farklı işaretler ve anlamları söz konusudur. Bu bakımdan sürücülerin bu işaretleri ve anlamlarını bilmesi tavsiye edilir. Aracınızda ünlem işareti yer alması durumunda genel olarak farklı anlamlar söz konusudur. Bu durumda aracınızın el freninin çekik olduğunu gösterir. Bu sebeple bu arıza kodu aktif olduğunda yapmanız gereken ilk eylem doğrudan aracınızın el frenini kontrol etmektir.

Kilit biçimindeki arıza kodu işareti söz konusu olduğunda genellikle aracınızda nasıl bir arızanın meydana geldiği kesin olarak belirtilemez. Fakat bu arıza lambası neden yandığı konusunda yetkili servis uzmanlarınızdan bilgi elde edebilirsiniz. Çünkü bu arıza lambası bazı durumlarda sarı renk tonundan ve bazı durumlarda ise kırmızı renk tonundan aktif olabiliyor.

Arıza Kodları Çözümü Nasıl Olmalı?

2021 Fiat EgeA arıza kodları ve çözümü doğal yoldan yapılabilir. Fakat ilk olarak sürücülerin bu konuda tecrübeli olması gerekir. Acemi bir sürücünün arıza kodlarını pratik ve hatasız bir biçimde çözümlemesi mümkün değildir. Bu tür durumlarda farkında olunmadan araca zarar verilebilir. Arıza kodlarının neden kaynaklandığı tespit edilmelidir.

Bunun için de ilk olarak araç kontağı kapatılmalıdır. Çünkü araç çalışır vaziyetteyken arıza kodlarının kolayca çözümlenmesi söz konusu değildir. Bununla birlikte arıza kodlarının rahat bir şekilde çözümlenebilmesi için aracın tenha bir yere çekilmesinde fayda bulunuyor. İlgili arıza kodu motorla ilgiliyse motor sistemi kontrol edilmelidir. Diğer bölümlerle ilgiliyse söz konusu mekanizmaların kontrol edilmesi gerekir.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir