1. Anasayfa
  2. Ariza Işıkları

Buji Arıza Lambası Yakar Mı?

Buji Arıza Lambası Yakar Mı?
0

Buji Arıza Lambası Yakar Mı?

Günümüzde otomobil kullanıcıları, araçların kullanımı esnasında çeşitli sorunlar ile karşılaşırlar. Bu sorunlardan birisi de buji arıza lambası yakar mı? Sorusunu düşündürür. Araç motorundan ayrı bir parça olarak düşünülemeyen bujiler, silindir içinde yer alan hava ve yakıt karışımının ateşlenmesini gerçekleştiren kıvılcımı sağlar. Yapılan bu sürekli ateşleme arabanın sürüş esnasında hareketi sağlayan bir durumdur.

Bujiler, düzenli olarak servise gidilmediğinde, temizliğinin yapılmadığında ya da değişim gerektiğinde yapılmadığı zaman motorda birtakım sorunlar meydana gelebilir. Buji ve buji kablolarında bir problem olduğu zaman aracın gösterge panelinde motor arıza lambası yanabilir. Ateşleme sisteminde olabilecek en küçük bir sorun motorun yüksek performans göstermesine engel olur.

Bujilerde Sorun Olduğunu Gösteren İşaretler

Otomobil kullanıcıları araçlarını kullanırken çeşitli sorunlar ile karşılaşabilirler. Bu sorunlardan birisi de bujiler oluşan problemlerdir. Bu nedenle insanlar buji arıza lambası yakar mı?  Sorusunu yöneltir. Bujilerin değiştirilmesi gerektiğine işaret eden durumlar arasında motor rölantide stop meydana gelmesi, aracın ilk çalıştırması sırasında yaşanan zorluk, rölanti dalgalanması, yakıt tüketiminde yüksek artış ve performansta yaşanan düşüklük gibi nedenler sayılabilir.

Bu tür sorunlar ile karşılaşıldığı zaman bujilerin kontrol edilmesinde fayda vardır. Bujilerde bir sorun yaşandığı zaman motorun çalışmasında aksaklıklar meydana gelir ve yakıt tüketimi artar. Bujilerin bir ya da daha fazlasında meydana gelebilecek problemler, hava ile yakıt karışımının düzgün bir biçimde ateşlenmesini engeller.

Bujilerin Çalışması İçin Kontrollerin Yapılması

İnsanların merak ettiği buji arıza lambası yakar mı?   Sorusunun cevabını vermek önemlidir. Bujilerin gevşek yapıda bulunması da aynı sorunların doğmasına neden olabilir. Bunun yanında, bujiler ne kadar yeni veya kaliteli olursa olsun buji kabloları akımı bujilere iyi bir biçimde aktarılmadığı sürece silindirler içindeki ateşleme olması gereken düzen içerisinde gerçekleşmez ve hava yakıt karışımı doğru bir şekilde ateşlenemez.

Bunun neticesi olarak da eskiyen buji kabloları motor uyarı lambasının yanmasına neden olabilir. Ayrıca akünün ateşleme sistemi ile yakından ilişkisi olduğu için zayıf kalan aküler de bazen bu ışığın yanmasına sebep olabilir. Bu nedenle otomobillerin düzenli olarak bakım ve kontrollerinin yaptırılması gerekir.

 

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir