1. Anasayfa
  2. Arıza Lambaları

Arabanın Işıkları Yanıyor Marş Basmıyor! İşte Nedenleri!

Arabanın Işıkları Yanıyor Marş Basmıyor! İşte Nedenleri!
0

Arabanızı çalıştırmaya çalışıyorsunuz ama anahtara ne kadar basarsanız basın motor çalışmıyor. Ancak gösterge panelindeki ve farlardaki ışıkların gayet iyi çalıştığını fark ediyorsunuz. Yani, ne oluyor? Arabanın ışıkları yanıyor marş basmıyor! İşte detaylı açıklamalarla marş sorunlarının nedenleri…

Akü İyi ama Arabam Çalışmıyor Neden?

Akünüz iyi durumdaysa ve motor marş ediyorsa, büyük olasılıkla kötü bir krank mili konum sensörü, yakıt veya kıvılcım sorunlarıyla ilgili bir sorununuz vardır. Ancak akünüz iyi durumdaysa ve motor çalışmıyorsa sorun marş motoru, kontak anahtarı veya sigorta/kablo sorunları olabilir.

Marş Motoru mu yoksa Akü mü arızalı olduğunu nasıl anlarsınız?

Bunun marş motorunuz mu yoksa akünüz mü olduğunu anlamak için yapmak isteyeceğiniz ilk şey, anahtarı çevirirken çıkan tıklama sesini dinlemektir. Bunu yaparsanız, muhtemelen boşalmış veya bitmiş bir akünüz vardır ve yola geri dönmek için aküyü takviyeyle çalıştırmayı veya şarj etmeyi deneyebilirsiniz. Bir tıklama sesi duyamıyorsanız, marş motoru muhtemelen hatalıdır.

Şimdi araba neden çalışmaz detaylıca bakalım!

Motor Marş basmıyor Ama Işıkları Yanıyorsa!

Motor çalışmıyorsa elektrikle ilgili bir sorun olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bunun nedeni boşalmış akü, arızalı marş motoru, kontak anahtarı veya kablolama sorunları gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. O halde gelin bunlardan en yaygın olanlarına bir göz atalım.

1. Bitmiş Akü

Anahtarı çevirdiğinizde hiçbir şey olmuyorsa genellikle aklımıza ilk gelen şey pildir. Yani araba çalışmadığında ancak ışıklar yandığında aküde bir sorun olup olmadığını merak etmek doğaldır.

Ancak normalde pil bittiğinde ışıkların da söneceğini düşünürdünüz, değil mi? Çoğu zaman durum böyle olsa da, bitmiş bir pilin hala ışıkları açık tutmaya yetecek kadar şarjı olabilir, çünkü bu parçalar genellikle şarja ihtiyaç duymaz. 20-30 amperden fazla.

Ancak akü, marş motorunu çalıştırmak için yeterli gücü sağlayamayacaktır ve bu da genellikle yaklaşık 300 amper gerektirir. Ancak durum böyleyse ışıklar normalde loş olur.

Ancak sorunun pil olup olmadığından emin olmanın en iyi yolu onu test etmektir. Bir araba aküsünü test etmenin birkaç farklı yolu vardır, ancak en basitlerinden biri bir voltmetre veya multimetre kullanmaktır.

İlk önce motoru kapatıp kaputu açın. Ardından pilin pozitif ve negatif terminallerini bulun. Bunları bulduğunuzda, voltmetrenin kırmızı ucunu pozitif terminale ve siyah ucunu negatif terminale dokundurun.

Voltmetre okuması 12,6 volt veya daha yüksekse aküde sorun yok demektir. 12,4 voltta arabayı hâlâ çalıştırabilirsiniz ancak akü yalnızca yüzde 75 civarında şarjlıdır. Ancak 12,0 volt veya daha düşük bir değer okuyorsa bu, pilin zayıf olduğunun işaretidir.

Şimdi, boşalmış bir akünün aynı zamanda aracınızın şarj sistemindeki, muhtemelen alternatördeki bir sorunun göstergesi olabileceğini unutmayın. Dolayısıyla akünüzün şarjı zayıfsa, yeni bir akü satın almadan önce onu şarj etmek ve arabanızın çalışıp çalışmadığını görmek isteyeceksiniz.

2. Arızalı Marş Rölesi/Solenoid

Aracınızı çalıştırmak için elektrik, ECM’nin talimatıyla doğru konuma gelen bir röle veya solenoid üzerinden geçer. Aracı çalıştırmayı denediğinizde tık sesi duymuyorsanız, ışıklar yanık olmasına rağmen aracınızın çalışmamasının nedeni bu olabilir. Çünkü bu parçalar pili veya ışık, radyo gibi elektrikli aksesuarları etkilemez.

Bununla birlikte, bir tıklama sesi duyarsanız, marş motorunuzun iyi durumda olduğu ancak yeterli elektrik alamadığı ihtimali vardır. Muhtemelen zayıf akü veya kötü alternatör yüzünden.

3. Arızalı Kontak Anahtarı

Kontak anahtarı, motorun çalıştırılmasından sorumlu mekanizmanın bir parçasıdır. Dolayısıyla aracınızda arızalı bir kontak anahtarı varsa aracınızı çalıştıramayacağınız mantıklıdır. Ve eğer durum buysa, aracınızın çalışmaya çalıştığını bile fark etmeyeceksiniz.

Tüm elektrik anahtarları gibi kontak anahtarı da araçta en sık kullanılan anahtarlardan biri olduğundan zamanla aşınabilir.

Anahtarı üçüncü konuma çevirdiğinizde ışıkları açabilseniz de, hatalı bir kontak anahtarı siz anahtarı sonuna kadar çevirdiğinizde kapanıp devreyi tamamlamayabilir ve bu nedenle marş motoruna bunu söylemeyebilir. motoru kranklamak için.

Otomatik şanzımanlı bir araç kullanıyorsanız, aracınız parkta veya boşta olduğunu algılamıyor olabilir. Bu soruna yardımcı olup olmadığını görmek için diğer ekipmanı deneyebilirsiniz.

4. Sigorta ve Kablolama Sorunları

Alternatörü, marş motorunu veya aküyü değiştirmeden önce sigorta kutusunu kontrol etmekte fayda var. Ateşleme sigortası veya marş motoru rölesi sigortası atmışsa, arabanız çalışmadığında ancak gücü varken basit bir sigorta değişimi işe yarayabilir.

Çoğu araçta iki sigorta kutusu bulunur; biri motor bölmesinde kaputun altında bulunurken diğeri genellikle kabinde, sürücü tarafındaki ön panelin altında bulunur.

Bulmakta sorun yaşıyorsanız, aracınızın kullanım kılavuzuna bakın.

Bununla birlikte, bu daha az olası olsa da, kablolamada da bir sorun olabilir. Marş motoru solenoidine veya kontak anahtarına giden kabloda bir kopukluk varsa sorunlara neden olabilir.

Kablolama sorunlarını deneyimli DIY tamircileri için bile gidermek genellikle zordur. Bu nedenle, kablolama sorunlarından şüpheleniyorsanız bir profesyonelin yardımı gerekebilir.

Motor Marş Basıyor Ama Çalışmıyorsa!

Motor marş basıyor ama çalışmıyorsa, sorun muhtemelen yukarıda belirtilenlerin herhangi birinden kaynaklanmamaktadır. Bunun nedeni, motorun çalıştırılması için elektrikten çok daha fazlasına ihtiyaç duymasıdır.

1. Kötü Krank Mili Konum Sensörü

Çoğu kişi, motorun yanmayı başlatmak için bir kıvılcıma ihtiyacı olduğunu biliyor, ancak çoğu kişi kıvılcım zamanlamasının son derece önemli olduğunu bilmiyor. Çok geç veya çok erken olursa motor hiç ateşlenmez veya tekleme yapabilir.

Krank mili konum sensörünün (CPS) devreye girdiği yer burasıdır. CPS, motor bilgisayarına bujileri ne zaman ateşleyeceğini söylemekten sorumludur.

Krank mili sensörü arızalıysa bujilerin yanlış ateşlenmesine neden olabilir. Sonuç olarak, en yaygın belirtilerden biri aracı çalıştırmada zorluktur ancak bu durum ışıkları etkilemez.

2. Kötü Bujiler/Ateşleme bobinleri

Ateşleme bobini ve buji, aracınızın ateşleme sisteminin parçalarıdır ancak aynı parça değildir. Ateşleme bobini, kıvılcım oluşturmak için araç aküsünden yeterli gücü dönüştürürken, buji aslında aracı çalıştırmak için gereken yanmayı ateşler.

Şimdi, arabanız çalışmıyorsa ancak ışıklar yanıyorsa, bu ikisinden birinin arızalı olma ihtimali vardır. Özellikle son zamanlarda motorda teklemeler, güç kaybı, yakıt tasarrufunun azaldığını veya aracınızın rölantide titreştiğini fark ettiyseniz.

Ancak hatalı bir ateşleme bobini ile bujiyi birbirinden ayırmak zor olabilir çünkü kötü bir ateşleme bobini aynı zamanda buji arızasına da yol açabilir.

Hangi parçanın hatalı olduğunu daraltmanın en kolay yolu parçaları değiştirmektir. Arabalar üzerinde çalışma deneyiminiz varsa, işi çoğunlukla kendiniz yapabilirsiniz.

Ayrıca iç ve dış bobinlerin direncini test etmek ve bunu üretici tarafından belirtilen değerle karşılaştırmak için ateşleme bobinine doğrudan bir multimetre bağlayabilirsiniz.

3. Yakıt Sistemi Sorunları

Bir diğer olası neden ise yakıtın motora ulaşmamasıdır. Bunun nedeni yakıt pompasındaki bir sorun, tıkalı yakıt enjektörleri veya yakıt filtresi olabilir.

Günümüzde çoğu yakıt mükemmel bir şekilde temiz ve düzgün bir şekilde depolanıyor; bu nedenle, arızalı bir yakıt enjektörü veya yakıt filtresinden ziyade, arızalı bir yakıt pompasından muzdarip olmanız daha olasıdır. Ancak zamanla pas veya döküntü nedeniyle tıkanabilir ve arabanız hiç çalışmayabilir.

Aracınız artık çalışmadan önce, stres altındayken motorun teklemesini, teklemesini veya güç kaybını fark ettiyseniz, yakıt sisteminde bir sorun yaşamanız ihtimali yüksektir.

Yakıt pompasına gelince, normal çalışması sırasında anahtarı üçüncü konuma çevirdikten sonra hafif bir uğultu duymalısınız. Ancak yakıt deposundan aşırı yüksek bir ses geliyorsa bu genellikle arızalı bir yakıt pompasının işaretidir.

Sonuç

Artık arabanızın çalışmamasına rağmen ışıkların yanmasına neden olan yaygın nedenler hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğunuza göre harekete geçme zamanı geldi.

Sorunu kendiniz gidermek veya onarmak konusunda kendinizi rahat hissetmiyorsanız, sorunu bir profesyonele götürmek her zaman en iyisidir.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir