1. Anasayfa
  2. Bakım Onarım

Araba Su Eksiltiyor! Araba Neden Su Eksiltir? İşte Nedenleri

Arabanızın su eksilttiğinden mi şüpheleniyorsunuz? Hararet ikaz lambası kırmızıya mı yakın? Klimananız mı çalışmıyor? Aracınız su eksiltiyor olabilir. Tüm detaylar yazımızda...

Araba Su Eksiltiyor! Araba Neden Su Eksiltir? İşte Nedenleri
0

Bu içeriğimizde ”araba neden su eksiltir? Arabanızın su eksilttiğinin belirtileri nelerdir?, Arabam su eksiltmeye devam ederse ne olur?” vb. sorularınızı cevaplayacağız.

Motorun optimum çalışma sıcaklığında kalmasını sağlamak için arabanız antifriz veya motor soğutma sıvısı adı verilen bir sıvıya ihtiyaç duyar. Düşük soğutma sıvısıyla araç kullanmak motorunuzun çok ısınmasına neden olabilir, bu da genellikle motorunuz, aracınız ve yolculuğunuz için sorun anlamına gelir!

Araba Neden Su Eksiltir?

10.000 km kadar sık ​​değiştirilebilen motor yağının aksine, normalde soğutma sıvısını bu kadar sık ​​kontrol etmeniz ve değiştirmeniz gerekmez. Aslında soğutma sıvısı kapalı bir sistem içerisinde çalıştığı için sızıntı olmadığı sürece azalmaması gerekir. Soğutma sıvısının sızmasının birkaç yaygın nedeni vardır:

  1. Soğutma sisteminin aşırı doldurulması
  2. Arızalı bir radyatör kapağı
  3. Aşınmış bir radyatör hortumu
  4. Yalnızca belirli çalışma koşulları altında meydana gelen bir sızıntı
  5. Teşhis konulmamış çatlak bir motor bloğu, silindir kapağı veya yanmış bir conta
  6. Ağır yüklerin çekilmesi

Sebep ne olursa olsun, sorun daha ciddi ve pahalı bir onarıma dönüşmeden önce sorunu çözmeniz gerekir. Küçük bir sızıntı aniden daha büyük bir sızıntıya dönüşürse ve motor yeterli soğuma şansı olmadan aşırı ısınırsa, soğutma sıvısı kaybı motorunuza zarar verebilir.

Soğutma Sistemini Aşırı mı Dolduruyorsunuz?

Sorunu teşhis etmeye başlamadan önce soğutma sistemini aşırı doldurmadığınızdan emin olun. Taşma deposunu yakın zamanda doldurduysanız, yalnızca sisteminiz için gerekli miktarı doldurduğunuzu kontrol edin. Aracınızın kullanım kılavuzuna veya araç onarım kılavuzuna bakın.

Soğutma suyu geri kazanım deposunda, motor soğukken soğutma suyu seviyesini gösteren bir COLD/MIN işareti bulunur. Radyatörün soğutma sıvısı doldurma ağzının hemen altına ulaşmalıdır. Sıvıyı yeni değiştirdiyseniz, radyatör vanasını düzgün bir şekilde kapattığınızdan, radyatör hortumlarını yeniden taktığınızdan ve yenisini taktıysanız termostat contası için doğru contayı kullandığınızdan emin olun.

Soğutma Sıvısı Motor Yağına Sızıyor mu?

Şişmiş bir kafa contası, kötü emme manifoldu contası (V8 motorlar), çatlamış bir blok veya çatlamış bir silindir kapağı, soğutma sıvısının motor yağına karışmasına neden olabilir.

Soğutma suyunun motor yağına karıştığından şüpheleniyorsanız sorunu mümkün olan en kısa sürede onarın. Yağdaki antifriz silindirlere ve pistonlara zarar verebilir.

Arabanızın Soğutma Suyu Azalırsa Ne olur?

Düşük soğutma sıvısıyla sürüş yapmak aracınızın belirli parçalarına zarar verebilir ve bu da büyük onarım gerektirebilir. Düşük soğutma sıvısıyla sürerseniz olabilecek bazı şdurumlar şunlardır;

1. Motorunuz Aşırı Isınabilir.

Soğutma sıvısı, ısının motordan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Bu nedenle, yeterli soğutma sıvısı olmazsa motor aşırı ısınabilir veya tutukluk yapabilir. Aşırı ısınmış bir motorun sürekli kullanımı, piston ve silindirlerde kalıcı hasarlara yol açabilir.

2. Kapak Contası Bozulabilir.

Bunun motorunuzun başına gelmesinin kötü bir haber olduğunu biliyorsunuzdur! Düşük soğutma sıvısı bazen motor bloğunuzdaki kapak contasının patlamasına neden olabilir. Böyle bir durumda motordan veya egzoz borusundan duman çıktığını, güç kaybını, motor vuruntu seslerini veya verimliliğin azaldığını fark edebilirsiniz.

3. Motor birdenbire stop edebilir.

Bazı otomobillerde, düşük soğutma sıvısı nedeniyle meydana gelebilecek önemli bir hasara uğramadan önce motoru otomatik olarak kapatacak bir güvenlik sistemi bulunur. Bu sizi aşırı ısınmış bir motordan kaynaklanan kapsamlı onarımlardan kurtarmanıza yardımcı olsa da, motor kapandığında aracınızı nereye sürdüğünüze bağlı olarak çok tehlikeli olabilir.

Arabanızın Soğutma Suyunun Azaldığının Belirtileri

Düşük soğutma sıvısı belirtileri, aracınızın antifrizinin ne kadar düşük olduğuna bağlı olarak değişebilir. Tipik olarak, düşük soğutma sıvısı antifriz ışığınızı tetikleyecektir. Bazı araçların gösterge panosunda “Soğutma Sıvısını Kontrol Edin” mesajı görüntülenebilir. Soğutma sıvısı ışığınız açıksa, bu tuhaflıklardan bazılarını fark edebilirsiniz.

1. Hararet Göstergesi Kırmızıya Yakın yada Kırmızı

Soğutma sıvısının düşük olduğunu gösteren işaretlerden biri, ön paneldeki yüksek sıcaklık göstergesidir. Bu gösterge, motorun ne zaman çok ısındığını size bildirmek için tasarlanmıştır. Çoğu zaman gösterge H ve C sembollerinin merkezine yakın kalmalıdır. Gösterge H’ye yakın bir değer gösteriyorsa, motorunuzu kapatın ve onarım için yakınınızdaki bir servise çektirin.

2. Klima sistemi Arızası

Aracınızın ısısını kullandığınızda soğutma sıvısı kabine giren sıcak hava akışını düzenlemeye yardımcı olur. Soğutma sıvısı düşükse ve klimanız çalışıyorsa, aracınızın klima havalandırma deliklerinden sıcak hava geldiğini fark edebilirsiniz.

3. Aracınızdan tatlı bir koku gelmesi

Aracınızda soğutma sıvısı sızıntısı olduğunda klimanızda veya kaputun altında tatlı bir koku hissedebilirsiniz. Bunun nedeni antifrizin, suyun donma ve kaynama noktasını düzenlemeye yardımcı olan tatlı, viskoz bir sıvı olan glikol içermesidir. Garip kokular araba sorunlarının bir işareti olsa da her zaman net bir gösterge değildir. Soğutma sıvınızın düşük olduğundan şüpheleniyorsanız profesyonel oto teknisyenlerine başvurmak en iyisidir.

Bu içeriğiizde araba neden su eksiltir ve arabanızın su eksilttiğine dair belirtileri anlattık. Sorularınız olursa yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir