1. Anasayfa
  2. Bakım Onarım

Antifriz Nedir? En iyi Antifriz Markası Hangisi?

Antifriz Nedir? En iyi Antifriz Markası Hangisi?
0

Antifriz veya soğutma sıvısı aracınızın motorunda önemli bir rol oynar. Bu içerikte en iyi antifriz markası hangisi, antifriz nedir ve nasıl kullanılacağını açıklayacağım.

Soğutma sıvısı olarak da bilinen antifriz, aracınızın motorunun hem sıcak hem de soğuk koşullarda çalışır durumda tutulmasında önemli bir rol oynar. Antifrizinizi eksik tutmak, aracınızın motoruna önemli ölçüde zarar verebilir. Bu da potansiyel olarak arabanın hurdaya çıkmasına yetecek kadar hasara neden olabilir.

Şimdi Antifrizin ne olduğuna bakalım;

Antifriz, aracınızın motorunun içindeki suyun donmasını engeller. Su donarsa genleşecek ve önemli motor hasarına neden olacaktır. Sıcak havalarda antifriz, motorun aşırı ısınmasını durdurmaya yardımcı olur ve soğutma sistemindeki pompaları yağlar.

Mühendisler, antifriz ve sudan oluşan sıvıyı tanımlamak için sıklıkla soğutma sıvısı‘ terimini kullanırlar. Su pompası tarafından motorun etrafına pompalanır ve görevi özellikle sıcak havalarda aşırı ısıyı uzaklaştırarak aşırı ısınmayı önlemektir.

 arıza tespit cihazı

Soğutma sıvısı, sıvı soğutmalı motorlarda kullanılır, dolayısıyla bugün satın alabileceğiniz her yeni benzinli, hibrit veya dizel motorlu otomobilde bulunur. Citroen 2CV, orijinal Volkswagen Beetle ve 1998 öncesi Porsche 911 gibi bazı hava soğutmalı klasik modeller herhangi bir soğutma sıvısına ihtiyaç duymaz. Bazı elektrikli araçların da buna ihtiyacı yoktur, ancak daha gelişmiş modellerin (Tesla Model S ve Audi e-tron gibi) bazılarında şarj sırasında akü sıcaklığının azaltılmasına yardımcı olacak soğutma sıvısı bulunur.

Antifriz nasıl çalışır?

Antifriz, donma noktası sudan çok daha düşük olan ve aracın soğutma sistemine eklenen bir sıvıdır. Karışım, su pompası tarafından motorun etrafına pompalanır. Motorun daha sıcak kısımlarından geçerken bu ısıyı emer ve soğutma sıvısı radyatöre aktarılır. Radyatördeki soğutma sıvısının sıcaklığı, araç ilerledikçe radyatörden geçen soğuk havayla azaltılır. Araç trafiğe takılıp sıcaklık arttığında fan devreye girer. Radyatörden geçtikten sonra, daha düşük sıcaklıktaki soğutma sıvısı, işlemin yeniden başlayacağı motora geri beslenir.

Hava çok soğuksa, soğutma sıvısının donarak motorun etrafından akmasını engelleyerek tıkanmalara ve ayrıca genleşme hasarına yol açma riski vardır. Bununla mücadele etmek için antifriz eklenir. Bu, suya eklendiğinde donma noktasını düşüren ve kaynama noktasını artıran alkol bazlı bir maddedir. Soğutma sıvınız doğru konsantrasyonda antifriz içeriyorsa, motorunuz Türkiye’nin maruz kalabileceği neredeyse her türlü hava koşuluna karşı korunacaktır.

Antifriz Türleri

4 tür antifriz mevcuttur, ancak her marka ve model araba her ikisiyle de uyumlu değildir. Her zaman arabanızın üreticisinin önerdiği spesifik tipi kullanmalısınız. Bu, el kitabında belirtilmelidir veya arabanızın soğutma sıvısı deposu üzerinde işaretlenmiş olabilir. Ayrıca yerel bayinize sorabilir veya üreticinin müşteri hizmetleri yardım hattına başvurabilirsiniz.

  • İnorganik Antifriz (IAT-Inornagic Acid Technology)
  • Organik Antifriz (OAT-Organic Acid Technology)
  • Hibrit Organik Antifriz (HOAT-Hybrid Organic Acid Technology)
  • Nitritli Organik Antifriz (NOAT-Nitrited Organic Acid Technology)

Belirli soğutma sistemlerinde çalışması amaçlanan farklı renkteki antifrizlerin de mevcut olması işleri daha da karmaşık hale getiriyor. Yine aracınız için doğru antifriz tipini belirledikten sonra daima aynı rengi kullanmalısınız. Farklı antifriz renkleri farklı formülasyonlara karşılık geldiğinden her zaman birbirleriyle uyumlu olmayabilirler.

Soğutma sıvısı bittiğinde motora ne olur?

Soğutma suyunun motorunuzu doğru sıcaklıkta tutması nedeniyle, soğutma suyunun tükenmesi motorunuzun hızla aşırı ısınabileceği anlamına gelir. Gösterge panelindeki bir uyarı ışığı ve muhtemelen kaputtan çıkan buhar sizi aşırı ısınmaya karşı uyaracaktır. Uyarı, motora gelebilecek hasarı en aza indirmek için mevcuttur.

Uyarıyı dikkate almazsanız ve soğutma sıvısı olmadan sürüşe devam ederseniz, kafalar, kafa contaları ve bloğun kendisi de dahil olmak üzere motor parçalarında sorunlara yol açabilir. Bunlarla ilgili büyük sorunların büyük onarım faturalarına yol açması muhtemeldir.

Antifriz yerine su kullanabilir miyim?

Hayır. Soğutma sisteminizde asla musluktan, hortumdan veya şişeden su kullanmayın. Uygun soğutma sıvısı, kaynama ve donma koşullarına karşı koruma sağlamanın yanı sıra, motorunuzun temas ettiği metal parçalarının paslanma riskini de çok azaltır. Su pompası, radyatör ve ısıtma sisteminin yanı sıra motorun kendisi de normal musluk suyuyla uzun süreli temas halinde paslanabilir.

En İyi 15 Antifriz Tavsiyesi

1 – Castrol Radicool Antifiriz 3 Litre Mavi

Radicool, hem benzinli hem de dizel motorlarda kullanıma uygun, monoetilen glikol bazlı, nitrit, amin ve fosfat içermeyen, konsantre bir soğutma sıvısıdır.

Soğutma suyunun soğuk havalarda donmasını, sıcak havalarda kaynamasını engelleyip, korozyonu önlediğinden yaz-kış kullanılmalıdır.

Araç üreticilerinin tavsiyeleri dikkate alınmak kaydı ile distile su ile karıştırılması önerilir.

2 – Nova ULTRA -40 Derece Organik Kırmızı Antifriz 3 lt

*Direkt kullanıma uygundur.

Etilen glikol bazlı, radyatörlerde kullanılmak üzere geliştirilmiş pas, korozyon, aşınma ve köpük önleyici yüksek teknolojiye sahip katkılar içeren bir soğutma sıvısıdır. Radyatör suyunun soğuk havalarda donmasını, sıcak havalarda ise kaynamasını önlediğinden yaz-kış kullanılması tavsiye edilir.

Nova ULTRA antifriz üretiminde kullanılan ürünler bakımında hiç bir asidik özellik içermeyen ham maddeler kullanılmıştır. (Asidik özellik içeren boraks, fosfat, n itrat, amin kullanılmamıştır.)

3 – Petrol Ofisi Antifiriz 3 lt

Ürün konsantredir ve -52 dereceye kadar etkilidir.  Yeşil renkte ve inorgonik bir üründür.

4 – Licoil G12 Kırmızı Antifiriz -37c Derece 3 Lt

Etilen glikol bazlı, radyatörlerde kullanılmak üzere geliştirilmiş pas, korozyon, aşınma ve köpük önleyici yüksek teknolojiye sahip katkılar içeren bir soğutma sıvısıdır. Radyatör suyunun soğuk havalarda donmasını, sıcak havalarda ise kaynamasını önlediğinden yaz-kış kullanılması tavsiye edilir.

5 – Luxor Kimya -42′ Antifiriz 5 l Konsantre

Soğutma sisteminde uzun süre kabuk oluşumu önleyici vekorozyon önleyici koruma sağlar. Bölgesel hava şartlarına göre %50’ye kadar su katılabilir.

6 – Shell Antifiriz Mavi – 3 Lt

mavi antifriz güçlü koruma -30 dereceye kadar test güvencesi

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir