1. Anasayfa
  2. Ariza Işıkları

Hyundai İ20 Arıza Kodları Ve Çözümü

Hyundai İ20 Arıza Kodları Ve Çözümü
0

2021 Hyundai i20 arıza kodları ve çözümü internet dünyası üzerinden yoğun olarak merak ediliyor. Bu araç modelini kullanan birçok sürücüler arıza kodlarının neden aktif olduğunu ve bu durumda kodların nasıl çözümlenebileceği hakkında yeteri düzeyde bilgilere sahip olmadığı görülebiliyor. Birçok Hyundai modellerinde olduğu gibi Hyundai İ20 modelinde de zaman zaman arıza kodları aktif olabiliyor.

Bu durumda sürücülerin panik yapmamasında faydalar bulunuyor. Çünkü arıza kodları görüldüğünde birçok sürücüler panik yaparak sorunun daha da büyümesine ve akabinde daha yüksek servis ödemesi yapması kaçınılmaz oluyor. Arıza kodlarının çözümü ise oldukça kolaydır. Fakat buna rağmen kodlar halen aktif kalması durumunda aracın en yakın servise teslim edilmesi daha mantıklıdır. Bilinçsiz arıza kodu çözümlemesi farkında olunmadan aracın zarar görmesine sebep olunabilir.

P000F Arıza KoduHyundai İ20 Arıza Kodları Ve Çözümü

Bilindiği üzere Hyundai i20 arıza kodları ve çözümü arasında P000F arıza kodu özellikle bu araç modelinde en sık görülen kodlardan biridir. Bu arıza kodu daha çok yakıt tahliye valfi sistemi üzerinden etkinleştirildiğini gösterir. Bu araç modelinde yer alan bir diğer arıza kodları ise P0010,P0011,P0012 ve son olarak P0013 arıza kodudur.

P0010 arıza kodu, Aeksantik millik konumu yani genel olarak bunun yorumlaması araç içerisinde yer alan akülatör devresi açık bank 1 olduğunu gösterir. P0011 arıza kodu, eksantrik milli konumu bu hatanın genel açıklaması şu şekilde yapılabilir; aracın aşırı hızlı ve sistem performansı Bank 1 olduğunu gösterir.P0012 arıza kodu, B eksantrik milli konumu ve bu arıza kodu hatasının genel yorumlaması şu şekilde gerçekleştirilebilir; akülatör devresi açık/ bank 1 olarak belirtilebilir.

Arıza Kodları Çözümü

2021 döneminde Hyundai i20 arıza kodları ve çözümü yapılması gereken diğer araç modellerinde olduğu gibi öncelikle aracın sakin bir alana çekilmesidir. Çünkü arıza kodlarının daha sakin bir kafayla çözümlenebilmesi için öncelikle bu eylemin yapılması şarttır. Hemen sonrasında aracın kontağı kapatılmalıdır. Kontağın kapatılması hata kodunun daha kolay bir şekilde teşhis edilmesinde etkilidir.

Akabinde arıza kodunun hangi arızalar sebebiyle meydana geldiği bulunmalıdır. Regülâtör devir sisteminde herhangi bir işlev sorunu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Sonrasında araç yeniden çalıştırılmalıdır. Çalıştırıldığında da arıza kodu ışığı yanıyorsa o zaman tek çözüm merkezi olarak güvenilir bir Hyundai İ20 servisiyle iletişim kurulmalı veya araç doğrudan servise götürülmelidir.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir