Citroen Arıza Kodları ve Arıza Lambaları
0

Konforlu araç modellerinden biri olan Citroen arıza kodları oldukça geniş bir alana dağılıyor. Bu sebeple her bir kodun kayıt altına alınması çeşitli motor arızalarına bağlı olabiliyor.

Araç sürücülerinin arıza kodları hakkında mutlaka kapsamlı bir şekilde temel bilgilere sahip olması gerekir. Çünkü arıza kodları araç sağlığının korunması açısından olmazsa olmazlar listesinde yer alıyor.

Citroen marka aracınızın gösterge panelindeki ikaz lambalarının ne anlama geldiğini öğrenmek için aşağıdakiye bağlantıya tıklayın!

———-Citroen arıza lambaları anlamları————

Citroen otomobil modellerinde arıza kodları daha fazla düzeydedir. Bu sebeple sürücülerin konforlu ve güvenli sürüş için tüm kodları bilmesinde faydalar bulunuyor. Bu modellerde daha çok jenerik tarzından arıza kodları yer alıyor. Bu nedenle Citroen araç modeli satın almak isteyenler kodları gerekirse ezberlemesi tavsiye edilir.

Cıtroen DTC(OBD) Araç Arıza Kodları

Profesyonel Citroen arıza kodları C1277 kodu direksiyon teker açısı ve 1 ve 2 devre hatası meydana geldiğini gösterir.C1279 kodu, direksiyon teker açısı 1 ve 2 sinyal hatası olduğunu gösterir. P0000 kodu, ISO ve SAE rezerve geçerli herhangi bir tanım olmadığını gösterir. P0001 kodu, yakıt hacmi regalütarü kontrol devresi pasif veya kapalı olduğunu gösterir.P0002 kodu, yakıt hacmi regülatörü aralıksız düzensiz olarak devir ettiğini gösterir. P0003 kodu, yakıt regalütörü kontrol devresinin normal düzeyden düşük olduğunu gösterir.

P0004 kodu, yakıt hacmi regalütörü yakıt potansiyelinin yüksek olduğunu gösterir.P0005 kodu, yakıt kapatma valfi A kontrol devresinin aktif olduğunu gösterir. P0006 kodu, yakıt kapatma valfi A kontrol devresinin düşük olduğunu gösterir. P0007 kodu, yakıt kapatma valfi A kontrol devresinin yüksek olduğunu gösterir.P0100 kodu, kütle hava akış devresinin aktif olduğunu gösterir. P012D kodu, turbo şarj/süper şarj hava giriş basıncı sensor gaz kelebeği valfinin akış yönü devresinin yüksek olduğunu gösterir. P0166 kodu,02 oksijen sensorunda hareketlilik durumu gözlemlenmediğini ve bank 2 sensor 3 olduğunu gösterir.

Citroen Arıza Kodları
Citroen Arıza Kodları

Arıza Kodları Faydaları

Lider Citroen arıza kodları araç güvenliği ve sürücü sağlığı açısından birçok yönlerden faydalar sağlar. Bu kodlar yukarıda da belirttiğimiz üzere araç motor ve birçok farklı sistemlerinde herhangi arıza olup olmadığını ve işlevinin ne düzeyde olduğunu gösterir. Bu sistem üzerinden ilgili alanlardaki arızalanmalar kontrollü bir şekilde kayıt edilir. Kayıt edilmesi aynı zamanda ilgili arızaların araç servisi tarafından daha pratik bir biçimde teşhis edilmesini sağlar.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir