1. Anasayfa
 2. Bakım Onarım

BMW Tahrik Arızası Nedir? Neden Olur? Nasıl Çözülür?

Bu içeriğimizde BMW marka araçlarda 'TAHRİK' - Tam Tahrik Gücü İle Kullanım Mümkün Değil’ şeklinde BMW tahrik uyarısı alanlar için detaylı bir yazı dizisi hazırladık.

BMW Tahrik Arızası Nedir? Neden Olur? Nasıl Çözülür?
0

BMW motorları son derece verimli, güvenilir ve güçlüdür. Gerçekten mevcut olanların en iyileri arasında. Mükemmel performansına rağmen motor kusursuz değildir. Yaygın sorunlardan biri, BMW tahrik arızası uyarısıdır. Bu tahrik uyarısı ile birlikte ekranda ”Tam Tahrik Gücü İle Kullanım Mümkün Değil’’ şeklinde bir de açıklama belirir.

Bu BMW tahrik uyarısı, genel olarak aracınızın motorunda bir problem olduğunu, aracın ve sizin güvenliğinizi korumak için motor gücünün sistemsel olarak azaltılmasıdır.

Arabadaki DME modülü bir sorun tespit ettiğinde, iDrive ekranı bir arızanın neden olduğu Azaltılmış Güç uyarısını gösterir. Bu sorun aynı zamanda Check Engine ışığının görünmesine de neden olabilir.

Bir çok motor arızası bu bildirime veya uyarıya neden olabileceğinden, onarımlara başlamadan önce kesin teşhisin konulması kritik öneme sahiptir.

BMW Tahrik Arızası Nedir?

BMW’niz de bir motor sorunu nedeniyle güç azalması uyarısı görürseniz bu, aracınızın performansının kasıtlı olarak kısıtlandığı anlamına gelir.

Bu kısıtlama, bir sistem arızası veya düşük performans tespit edildiğinde otomobil bilgisayarının bu uyarı sinyalini etkinleştirmesinden kaynaklanmaktadır. Bu seçenek aracın hızlanmasını engeller.

BMW tahrik arızası, aracın belirli bir motor devrinde tam güç üretmediğini veya istenen seviyede çalışmadığını gösterir. Azaltılmış motor gücü moduna bazen ‘acil durum modu’ denir. Bu, şanzımana veya motora daha fazla zarar gelmesini önlemek için araç üreticileri tarafından sağlanan bir güvenlik özelliğidir.

Aracınızla hızlanmaya çalıştığınızda, motor gücü azaldığı için ivmesi azalıcağı için belirli bir hıza ulaşamayacaktır. Ayrıca araç kullanırken otomobil aniden yavaşlamaya başlarsa bu durum motor gücünde kayıp olduğunu gösterir. Motorun verimsiz çalıştığını ve daha az güç ürettiğini gösterir.

BMW Tahrik Arızası Uyarısı Görünce Ne Yapmalı?

Bmw Tahrik arızasi tespiti

Öncelikle aracınızda tahrik uyarısı çıktığında araç ile sürüşe devam etmeniz riskli olabilir. Olabildiğince erken aracınızı servise götürüp arıza tespit cihazına bağlatmalısınız. Bilgisayarda çıkan arıza koduna göre ilerleyebilirsiniz.

Şimdi BMW tahrik uyarısı en çok hangi durumlarda meydana gelir ona bakalım.

BMW Tahrik Arızası Uyarısı Nedenleri

1 – Vanos Sistem Arızası  (Manyetik valf arızası)

Vanos, emme ve egzoz valflerinin verimliliğini ve performansını artırmak için tasarlanmış, yağla çalışan son teknoloji ürünü bir sistemdir. BMW otomobillerine özel bu sistem aynı zamanda torku artırarak daha yumuşak rölanti sağlar.

Vanos sistemi, solenoidlerinde yağ çamuru birikmesi nedeniyle sıklıkla arızalanır. Bu, motor yağını önerilen aralıkta değiştirmediğinizde meydana gelir.

Araçta 2 adet manyetik valf vardır. Vanos, Egzoz hatası yada Emme manyetik valfi hatası verirse hata koduna göre bu parçalardan biri değişir. Genelde BMW tahrik arızası en çok bu valfler yüzünden uyarı verir.

Vanos sisteminizin başarısız olduğunu nasıl anlarsınız? Arızalı bir Vanos’un yaygın belirtileri şunlardır:

 • Güç eksikliği
 • Düşük performans
 • Azalan yakıt verimliliği
 • Soğuk havalarda duraklama
 • Motor ışığının açık olup olmadığını kontrol edin

2- Valvetronic – Gaz Kelebeği

Valvetronic, çoğu BMW otomobil modelinin motorlarına takılan yenilikçi bir gaz kelebeği sistemidir. Bu özellik, motor bloğuna giren hava-yakıt karışımının düzenlenmesinde gaz kelebeği plakasının kullanılmasını ortadan kaldırıyor. Bunun yerine, valf kaldırma sayısını doğrudan değiştirir. Arızalı bir Valvetronic, gaz kelebeği tepkisinin zayıf olmasına neden olur ve bu da motor gücünü sınırlar.

Valvetronic arızası, düşük sistem voltajından, eksantrik milinin yapışmasından ve zayıf elektrik bağlantılarından kaynaklanabilir. Bunlar, 2A61, 2A63, 2A67, 2A6F ve 2A70 gibi üreticiye özel kodları tetikleyebilir. Valvetronic sistemi devre dışı bırakıldığında araç acil moduna yani tahrik arızası moduna geçer.

3- Bobinden dolayı tahrik arızası

Ateşleme bobinleri çeşitli nedenlerle bozulabilir ve bu da motorun tekleme yapmasına ve hızlanma sırasında sarsılmasına yol açabilir. Arızalı bir ateşleme bobini, katalitik konvertöre zarar verebilir ve arızalı ateşleme bobinleriyle sürüş yapılması önerilmez. Hasarlı ateşleme bobinleriyle ilgili hata kodları P0300 ila P0306’yı içerir.

Aracınızda tahrik arızası uyarısı varsa ve aracınızı bilgisayara bağlattığınızda ateşleme sistemi ile ilgili bir arıza kodu varsa bobinlerin kontrol edilmesi önerilir.

3- Bujiden dolayı tahrik arızası

BMW markaları araçlarda tahrik uyarısının bir diğer nedeni de bujilerdir. Bujilerin zamanında değiştirilmesi ve orjinal parça takılması oldukça önemlidir. Bujilerden herhangi biri görevini yerine getiremezse motorun ateşleme sistemi düzgün çalışmaz bu nedenle güç azaltım moduna geçebilir ve BMW tahrik arızası uyarısı verebilir.

4- Turbo Basınç valfi

Turbo basınç valfi

Aracınızın çekişi düştüyse ve aracınızı arız atespit cihazına bağlattığınızda Turbo ile ilgili arıza kodu görülüyorsa bu küçük turbo basınç valfinden kaynaklanabilir. Fotoğrfata gördüğünüz gibi parça kullanım ömrünü tamamlamışsa yada kırılmış, delinmiş ise aracınız tahrik uyarısı vericektir.

5-Turbo Soğutma Pompası

Bir diğer tahrik arızası nedeni turbo soğutma pompasıdır. Aracınızı arıza tespit cihazınıza bağladığınızda, turbo arıza hata kodu veriyorsa bu parça kontrol edilmelidir.

6-İlave Su pompası

İlave su pompası bmw marka arabaların su sistemi dolaşımını hızlandırır. Aracınızı stop ettiğinizde bir süre daha çalışır ve soğutma sistemini rahatlatır.  Bu parçada oluşabilecek herhangi bir arıza tahrik uyarısı olarak araba gösterge panelinize yansır fakat motor gücünü sınırlamaz. Sürüşe devam edilebilir mesajı verir.

thumbnail
Önerilen Yazı
BMW İkaz Lambaları ve Anlamları | BMW Arıza İşaretleri

BMW Motor Arızasının Gücün Azalmasına Neden Olan diğer Durumlar Nelerdir?

Yukarıda en çok BMW tahrik arızası uyarısı vermesinin sebeplerine değinmiştik. Genel olarak tahrik arızası aşağıdaki parçalardaki sorunlardan kaynaklanmaktadır:

 1. Valvetronik
 2. Vanolar
 3. Oksijen sensörü
 4. Ateşleme Bobinleri
 5. Zamanlama zinciri
 6. Akü – Gevşek Bağlantı
 7. Yüksek Basınçlı Yakıt Pompası (HPFP)
 8. Turbo
 9. ECU
 10. Şanzıman arızaları

Bu arızaların tamamı bir OBD cihazı yada servisteki arıza tespit cihazı ile tepit edilebilir ve arıza koduna göre parça değişimi yapılabilir.

Hüseyin Aksoy, 10 yılı aşkın sektör deneyimine sahip bir otomotiv uzmanıdır. Otomobil arızaları ve çözümleri konusunda bilgi, deneyim ve araştırmalarımı arizaisiklari.com sitesinde sizlere aktarmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir